Gündem

Fransa’da Müslüman Gence Toplu Şiddet Uygulayan 4 Polis Yargılanıyor

Fransa'da, 2 Temmuz'daki protestolarda Hedi isimli Müslüman gence toplu şiddet uyguladığı ve kafatasında göçüğe yol açan mermiyi attığı gerekçesiyle yargılanan polislerden biri, o gün plastik mermi silahını ateşlediğini kabul etti.
03 Ağustos 2023
@aa

Fransa’da Le Figaro’nun haberine göre, Aix-en-Provence Temyiz Mahkemesi’nde, polis kurşunuyla öldürülen 17 yaşındaki Nael M. isimli genç için Marsilya’da 2 Temmuz’da düzenlenen gösterilerde Hedi isimli Müslüman gence toplu şiddet uygulamak ve onu yaralamakla suçlanan 4 polisin yargılanmasına başlandı.

Polisten itiraf: ateş ettim

Tutuklu polislerden biri, mahkemede, Müslüman gencin yaralandığı günkü gösteride bir plastik mermiyi ateşlediğini itiraf etti. Polisin avukatı Pierre Gassend ise Müslüman genci yaralayan merminin, müvekkilinin silahından çıkan mermi olduğuna dair hiçbir kanıtın bulunmadığını savundu.

Kapalı duruşma talebi reddedildi

Diğer yandan polislerin, duruşmanın kapalı yapılması talebi, mahkeme tarafından reddedildi. Mahkeme, polislerin tutuklu yargılanmalarının devamına karar verdi.

Ne olmuştu?

Fransa’da 27 Haziran’da Nael M. isimli gencin polis kurşunuyla öldürülmesine tepki olarak 2 Temmuz’da Marsilya’da düzenlenen gösterilerde Hedi adlı Müslüman gence toplu şiddet uyguladıkları gerekçesiyle 7 polis memuru gözaltına alınmıştı. Fransa Emniyet Genel Müdürü Frederic Veaux da polislerin gözaltına alınmasını eleştirmiş ve tartışmalara yol açmıştı. Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ise yasalar önünde herkesin eşit olduğunu vurgulamıştı. Davanın seyri kamuoyu tarafından yakından takip ediliyor.(AA,C)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Mevlid Kandili: Alemlere Rahmet Efendimizin Doğum Günü

Bugün Müslümanlar için en önemli gün ve gecelerinden biri. Zira bugün, alemlere rahmet, iki cihan güneşimiz Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v.)’in doğum günü. Yüce Rabbimizin affına mazhar olmak isteyen Müslümanlar, gecelerini camilerde veya evlerinde ibadet ederek ihya edecekler.

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş