Gündem

Sosyal Medyada Paylaşılan “Dövizle Askerlik” İddialarına İlişkin Açıklama Yapıldı: Gerçeği Yansıtmıyor

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Zafer Sırakaya, sosyal medyada dövizle askerlik ile ilgili paylaşılan söylenti ve yorumların gerçeği yansıtmadığını söyledi.
08 Ağustos 2023

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Zafer Sırakaya, yurt dışında yaşayan ve Türk vatandaşlığından çıkan veya çıkarılanların, yeniden Türk vatandaşlığı hakkını kazanmaları durumunda dövizle askerlikten faydalanamayacaklarına ilişkin iddiaların gerçeği yansıtmadığını bildirdi.

“iddialar asılsız”

Sırakaya, yaptığı yazılı açıklamada, “Askeralma Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik”in, 5 Ağustos’ta Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından, özellikle sosyal medyada, yurt dışında yaşayan ve Türk vatandaşlığından çıkan veya çıkarılanların, yeniden Türk vatandaşlığı hakkını kazanmaları durumunda dövizle askerlikten faydalanamayacakları yönünde çeşitli iddiaların yer aldığına dikkati çekti.

“dövizle askerliği kapsamıyor”

Zafer Sırakaya, “Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın ülkeleriyle olan güçlü bağlarına zarar verebilecek bu haber, söylenti ve yorumlar gerçeği yansıtmamaktadır. Milli Savunma Bakanlığı Askeralma Genel Müdürlüğü tarafından ilgili yönetmelikte yapılan değişiklik, sadece bedelli askerliğe yönelik olup, dövizle askerliği kapsamadığı açıkça belirtilmiştir.” bilgisini verdi.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Sıla-i Rahim Bizi Biz Yapar

İslam, Müslüman bireyi en yakınındakilerden başlayarak çevresindeki insanlara karşı sorumlu tutmuştur. Akrabaların yakınlığına göre bu hak ve sorumluluklar maddi ve manevi olarak farklılık göstermektedir. Bu hakları gözetmek sıla-i rahim kavramı ile ifade edilmiştir.

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş