Gündem

Gabon’da Darbe! Askerler, Yönetime El Koyduklarını Duyurdu

Orta Afrika ülkesi Gabon’da cumhurbaşkanı seçim sonuçlarının ilanından sonra ulusal televizyon binasına giren bir grup asker, yönetimi ele geçirdiklerini açıkladı.
31 Ağustos 2023
@aa

Gabon’da cumhurbaşkanı seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından ulusal televizyon binasına giren bir grup asker, yönetime koyduklarını ilan etti. Bir grup asker adına yapılan açıklamada, seçimlerin iptal edildiği ve ülke sınırlarının kapatıldığı bilgisi paylaşıldı.

“Mevcut rejime son verilmiştir”

Açıklamada, “Savunma ve güvenlik güçleri olarak Kurumların Geçiş ve Restorasyon Komitesi’nde (CTRI) birleştik. Gabon halkı adına mevcut rejime son vererek barışı savunmaya karar verdik.” ifadesi kullanıldı. Öte yandan başkent Libreville’de silah seslerinin duyulduğu belirtildi.

Gabon seçimleri

Orta Afrika ülkesi Gabon’daki 800 binden fazla kayıtlı seçmen, hafta sonu yapılan seçimlerde yerel milletvekillerini, ulusal meclis üyelerini ve bir sonraki cumhurbaşkanını belirlemek için oy kullanmıştı.

Gabon Cumhurbaşkanı 64 yaşındaki Ali Bongo Ondimba, devleti 41 yıldan fazla yöneten babası Omar Bongo Ondimba’dan 2009’da görevi devralmış ve hafta sonu yapılan seçimlerle üçüncü kez seçilmişti.

Seçimlere hile karıştırıldığı iddia edildi

Seçimlerin ardından oy sayım işlemi devam ederken internetin kısıtlanması, hükümeti ağır eleştirilerin hedefine koymuştu. Oy verme işleminin son saatlerinde “şiddet” gerekçesiyle sokağa çıkma yasağının uygulanması da muhalefetin eleştirilerine yol açmıştı.

Oyunu kullandıktan sonra basına açıklamalarda bulunan muhalefet lideri Ondo Ossa, Ondimba’ya karşı verdiği başkanlık mücadelesinde seçimlere hile karıştırıldığını öne sürmüştü.​​​

Cumhurbaşkanı ev hapsine alındı

Kendilerine “Kurumların Geçişi ve Restorasyonu Komitesi” ismini veren askeri yönetim tarafından yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Ali Bongo’nun ev hapsinde tutulduğu bildirildi. Açıklamada, Bongo’nun oğullarından birinin de “vatana ihanet” suçlamasıyla gözaltına alındığı ifade edildi.

Fransa darbeyi kınadı

Fransa Başbakanı Elisabeth Borne, Gabon’daki darbeye ilişkin durumu yakından takip ettiklerini söyledi. Fransa Hükûmet Sözcüsü Olivier Veran, Gabon’daki gelişmelere ilişkin “Fransa, Gabon’da devam etmekte olan askeri darbeyi kınıyor.” dedi.

Gabon’da ordunun yönetime el koymasının ardından yeniden askeri müdahalelerle gündeme gelen Afrika’da son yıllarda çok sayıda darbe yaşandı.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş