Gündem

Merz: “Alman Vatandaşlığına Kabule ‘İsrail’in Varoluşunu Tanıma’ Şartı Gelmeli”

Almanya’da CDU Genel Başkanı Friedrich Merz, Alman vatandaşlığına geçiş için İsrail’in varoluş hakkını tanıma talebinde bulunurken, “Vatandaşlığa hızlı geçişler durdurulmalı.” dedi.
25 Ekim 2023
@Facebook

Almanya’da Hristiyan Demokratlar Partisi CDU Genel Başkanı Friedrich Merz, Alman vatandaşlığına geçiş için İsrail’in varoluş hakkını tanıma şartının getirilmesini istedi. Merz, vatandaşlığa hızlı geçişlerin durudurulması gerektiğini vurguladı.

“önce entegrasyon sonra vatandaşlık”

CDU olarak Mevcut koalisyon hükümetinden farklı bir şekilde, “önce entegrasyon sonra vatandaşlık” prensibine göre hareket etmek istediklerinin altını çizdi. CDU’nın uygulanmasını istediği vatandaşlığa geçiş şartları arasında, “İsrail’in varoluş hakkını tanıma” talebi de yer aldı. Merz, bu şart ile ilgili, “Bunu imzalamayanın Almanya’da yeri yok.” ifadelerini kullandı.

“Ülkemizde yeterince Yahudi karşıtı gençler mevcut”

Friedrich Merz, ayrıca Almanya’nın Gazze’den mülteci kabul edip etmemesi gerektiğiyle ilgili soruya da: “Eğer mülteciler varsa, bu öncelikli olarak komşu ülkelerin gündeminde olmalı. Almanya daha fazla mülteciyi kabul edemez. Ülkemizde yeterince antisemit gençler mevcut.” diye cevap verdi.

“SPD daha önce keşke Sarrazin’e kulak verseydi”

Ayrıca Müslümanları hedef alan konuşmalarıyla çok defa büyük tartışmalara neden olan Thilo Sarrazin’in fikirlerini paylaştığını da belirten Merz, “SPD daha önce keşke Sarrazin’e kulak verseydi.” diye konuştu.(bb)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş