Gündem

Fransa’da 17 Yaşındaki Genci Öldüren Polisin Tahliye Edilmesi Protesto Edildi

Fransa'da, 17 yaşındaki genci ateş ederek öldüren polisin tahliye edilmesine tepki gösteren binlerce kişi başkent Paris'in banliyösü Nanterre'de bir araya geldi.
20 Kasım 2023
Fransa'da 27 Haziran'da Nael M. adlı 17 yaşındaki genci öldüren polisin tahliye edilmesi yaşadığı banliyöde protesto edildi. @aa

Fransa’da 27 Haziran’da Nael M. adlı 17 yaşındaki genci öldüren polisin tahliye edilmesi yaşadığı banliyöde protesto edildi.

Nael’in ölümünden sorumlu tutulan polisin şartlı tahliyesine tepki gösteren binlerce protestocu, “Adalet Yoksa, Barış Da Yok” ve “Nael İçin Adalet” sloganları attı. Nael’in arkadaşları ve yakınları da gösteride “Nael İçin Adalet” yazılı beyaz tişörtler giydi.

Gündem | 16 Kasım 2023 Fransa’da 17 Yaşındaki Nael’i Öldürmekle Suçlanan Polis Serbest Bırakıldı 16 Kasım 2023

Gösteriye katılanlar arasında Nael’in annesi Mounia M. ve yakın arkadaşlarının yanı sıra 2016’da jandarma aracında hayatını kaybeden Adama Traore’nin kız kardeşi Assa Traore, Boyun Eğmeyen Fransa (LFI) Partisinden milletvekili Thomas Portes, eski Fransa Cumhurbaşkanı adayı Anasse Kazib de yer aldı.

“Oğlumu çok özledim”

Nael’in annesi Mounia M. gösteride yaptığı konuşmada, oğlunu çok özlediğini belirtti. Mounia M. “27 Haziran’dan bu yana bana çocuğumdan bir şey kalmadı geriye. (Tahliye edilen polis) Oğlumu öldürdü. Sabahları ayağa kalktığımda çocuğumun sesini duymuyorum artık.” dedi.

Oğlunun ölümünden sorumlu tutulan polisin yalnızca 4 ay hapis yatmasının “kabul edilmez” olduğunu belirten Mounia M. “Çocuklarımızı öldürmeyi bırakmalılar.” ifadesini kullandı.

Protestocular, Paris’in Nanterre banliyösünde 17 yaşındaki Nael’i öldüren polis memurunun serbest bırakılmasını protesto etti.

Nael’in ölümü ülkede şiddetli protestolara neden olmuştu

Fransız polisi 27 Haziran’da Nanterre’de içinde 3 kişi bulunan bir araca ateş açmış, 17 yaşındaki sürücü Nael M’yi öldürmüştü. Nael’in ölümüne tepki gösterenler, ülke genelinde farklı kentlerde sokağa çıkarak polisle çatışmıştı. Gencin ölümüne neden olmakla suçlanan polis açığa alınmış ve tutuklu yargılanmasına karar verilmişti.

Gencin ölümünden sorumlu tutulan polis serbest bırakıldı

Ayrıca Paris, Marsilya, Lyon dahil birçok kentte düzenlenen protestolarda talan ve yağmalama olayları yaşanmış, 10 kadar kentte saat 21.00’den itibaren sokağa çıkma yasağı ilan edilmişti.

Mahkeme, 15 Kasım’da Nael’in ölümünden sorumlu tutulan polisin adli kontrol şartıyla serbest bırakılmasına karar vermişti. (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş