Gündem

Papa Franciscus: “Savaşın Kendisi İnsanlığa Karşı Bir Suçtur”

Katolik dünyasının ruhani lideri ve Vatikan Devlet Başkanı Papa Franciscus, savaşın insanlığa karşı bir suç olduğunu söyledi.
14 Ocak 2024

Aziz Petrus Meydanı’na bakan ofisinin penceresinden geleneksel pazar duasını yapan Katolik dünyasının ruhani lideri ve Vatikan Devlet Başkanı Papa Franciscus, savaşın insanlığa karşı bir suç olduğunu söyledi.

Papa Franciscus, duanın ardından yaptığı konuşmada, “Özellikle Ukrayna, Filistin ve İsrail olmak üzere dünyanın pek çok yerinde savaşın zulmünü yaşayanları unutmayalım.” dedi.

“Silahlar Öldürmeye devam etti”

Katoliklerin ruhani lideri, “Yılbaşında barış dileklerimizi paylaştık ama silahlar, yok etmeye ve öldürmeye devam etti. Bu çatışmalar üzerinde güç sahibi olanların, savaşın, siviller arasında ölüm tohumları ektiğini ve şehirleri, altyapıyı yok ettiğini, çatışmaları çözmenin bir yolu olmadığı gerçeğini düşünmeleri için dua ediyoruz. Başka bir deyişle, savaşın kendisi insanlığa karşı bir suçtur.” diye konuştu.

Barış için eğitimin gerekliliğine değinen Papa, “Şunu unutmayalım, savaş başlı başına bir insanlık suçudur. Halkların, dünyanın barışa ihtiyacı var. Barış için eğitim vermeliyiz. Henüz tüm insanlığın, her savaşı durduracak yeterli eğitime sahip olmadığını görüyoruz.” ifadelerini kullandı. (c/aa)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş