Gündem

Almanya, Altyapıyı Yenilemek İçin 600 Milyar Euroya İhtiyaç Duyuyor

Almanya’daki ekonomi enstitüleri, ülkenin altyapısının modernize edilmesi 600 milyar euroluk ek yatırıma ihtiyaç duyulacağını söyledi.
15 Mayıs 2024
Almanya'da ırkçı şarkı sözlerinin söylendiği görüntülerle ilgili inceleme başlatıldı @shutterstock

Almanya’nın önde gelen ekonomi enstitüleri, ülkenin diğer gelişmiş ülkelere göre kötü durumdaki altyapısını modernize etmek için 600 milyar euroya ihtiyaç olduğunu bildirdi.

Alman Ekonomi Enstitüsü (IW) ile Alman Makroekonomi ve Konjonktür Araştırma Enstitüsü (IMK) tarafından hazırlanan Almanya için “Altyapı ve dönüşüm için yatırım gereksinimleri” raporu yayımlandı. Buna göre, Almanya’nın altyapısının modernize edilmesi için gelecek 10 yılda yaklaşık 600 milyar euroluk ek yatırıma ihtiyaç duyulacak.

Eğitim altyapısı için 42 milyar Euroya ihtiyaç var

Ekonomi enstitüleri, 2019 yılında gelecek 10 sene için ek kamu yatırımı ihtiyacını en az 460 milyar euro olarak hesaplamıştı. Demir yolu ağı için 60 milyar euro gerekirken, şehirlerdeki altyapıyı yenilemek için yaklaşık 177 milyar euroya ihtiyaç duyuluyor.

Ekonomi enstitüleri, iklimin korunmasına yönelik kamu yatırımları için 200 milyar euro öngörürken, ulaşım yollarının ve yerel toplu taşımanın modernize edilmesi için 127 milyar euro gerekiyor. Ekonomistler eğitim altyapısı için, 42 milyar euroya ihtiyaç olduğu öngörüsünde bulundu.

Hükümete borçlanma freni

IMK Başkanı Sebastian Dullien, eskimiş altyapının modernizasyonunun ancak anayasada borç freninde yapılacak bir reformla ya da yeni bir özel fonla sağlanabileceğini vurguladı.

Dullien, Alman hükümetinin borçlanmayı sınırlayan borç frenine ek olarak, devletin yatırımlar ölçüsünde kredi almasına izin verecek bir “Altın Kural” düşünülebileceğini kaydetti. (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş