Dünya

İsrail, BM’nin Filistin Kararını Reddetti: Hiç Kimse Bizi Engelleyemez

Filistin devletinin kurulmasına izin vermeyeceklerini açıklayan İsrail hükümeti, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nun Filistin kararını reddettiğini bildirdi.
15 Mayıs 2024
@shutterstock

İsrail hükümetinin, BM Genel Kurulu’nda kabul edilen ve Filistin’in BM üyeliğinin tekrar görüşülmesi ve gözlemci statüsündeki Filistin’e bazı ilave haklar tanınmasının istendiği yönündeki kararı reddettiği bildirildi.

İsrail Basın Ofisinden yapılan yazılı açıklamada, Başbakan Binyamin Netanyahu’nun BM Genel Kurulu’nun kabul ettiği Filistin kararının reddedilmesine yönelik önerisinin İsrail hükümetinin oyuna sunulduğu belirtildi. İsrail hükümetinin oy birliğiyle Netanyahu’nun önerisini kabul ettiği ifade edildi. Netanyahu’nun Filistin devletinin kurulmasına izin vermeyeceklerini vurguladığı kaydedildi.

“BM bizi engelleyemez”

Açıklamada, Netanyahu’nun “Ne BM Genel Kurulu ne de başka bir kurum, hiç kimse bizi engelleyemez, İsrail’in temel hakkı olan meşru müdafaa hakkını kullanmasını engelleyemez.” ifadesine yer verildi.

BM Genel Kurulu’nda 10 Mayıs’ta yapılan oylamada, Filistin’in BM üyeliğinin BM Güvenlik Konseyi’nde tekrar görüşülmesi ve gözlemci statüsündeki Filistin’e bazı ilave haklar tanınmasının istendiği yönündeki karar tasarısı kabul edilmişti.

Filistin 13 yıl önce tam üyelik başvurusu yaptı

Kararda, “Filistin’in BM Şartı’nın 4. maddesi uyarınca BM’ye üyelik kriterlerini yerine getirdiğine ve bu nedenle BM’ye üye olarak kabul edilmesi gerektiğine” işaret edilmişti. Filistin, 2011’de de BM’ye tam üyelik başvurusu yapmış ancak BMGK’de gereken desteği alamamıştı. Filistin, 2012 yılında BM’de “daimi gözlemci statüsüne” kavuşmuştu. (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş