Gündem

Almanya Başbakanı Scholz’dan İsrail’e Çağrı: Uluslararası Hukuka Saygı Gösterin

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, İsrail'in uluslararası hukuka saygı göstermesi ve Gazze'ye insani yardımın ulaşmasını sağlaması gerektiğini söyledi.
29 Mayıs 2024
Almanya Başbakanı Scholz, İsrail'den uluslararası hukuka saygı göstermesini istedi @aa

Gazze’ye yapılacak yardımların ulaşmasını sağlamak sorumluluğunun İsrail hükümetinde olduğunu söyleyen Almanya Başbakanı Olaf Scholz, İsrail’in uluslararası hukuka saygı göstermesi gerektiğini belirtti.

Scholz, Meseberg kentinde yapılan Almanya-Fransa Ortak Bakanlar Konseyi Toplantısı’nın ardından Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile ortak basın toplantısı düzenledi. Orta Doğu’daki durumu büyük endişeyle takip ettiklerini belirten Scholz, hala Hamas’ın elinde 100’ün üzerinde esir bulunduğunu, İsrail’in şehirlerine füze atıldığını ve İsraillilerin güvende olmadığını savundu.

“Yardımların ulaştırılması İsrail’in sorumluluğunda”

Scholz, Hamas’tan derhal tüm esirleri serbest bırakmasını ve uzun süreli ateşkesi kabul etmesini istediklerini belirterek, arabuluculuk yapan Katar, Mısır ve ABD ile yakın temas halinde olduklarını ve bu ülkelere çabalarından dolayı teşekkür ettiğini söyledi.

Taraflar arasında anlaşmaya varılmasının geciktiğine işaret eden Scholz, “Şunu da açıkça söyleyeyim; İsrail, eylemlerinde uluslararası hukuka saygı göstermeli. İsrail Gazze’de acı çeken halka insani yardımın ulaşmasını sağlamalı. Gerekli yardım ulaşmasını sağlamak İsrail hükümetinin sorumluluğundadır.” şeklinde konuştu.

Filistinlilerin kaldığı kampa yapılan saldırıyı “trajik olay” olarak nitelendirdi

Başbakan Scholz, İsrail’in 26 Mayıs’ta Gazze’de yerlerinden edilen Filistinlilerin kaldığı kampa yapılan saldırısına işaret ederek, “Refah’ta trajik bir olayın haberini aldık. Bir mülteci kampı bombalandı. Pek çok masum insan öldürüldü. Başbakan Netanyahu olayla ilgili soruşturma başlatacağını duyurdu. Bu gerekli olduğu kadar da önemlidir.” ifadesini kullandı.

Bu olayın, diğer birçok ülke gibi Almanya’nın da Refah’ta geniş çaplı kara saldırısına neden defalarca karşı çıktığını bir kez daha gözler önüne serdiğini aktaran Scholz, “Çünkü orada siviller için yeterli koruma sağlanamaz. Bu olay bunu çok dehşet verici şekilde gösteriyor.” değerlendirmesinde bulundu.

“İsrail’i Refah’a saldırı konusunda uyardık”

İsrail’i Refah’a yönelik büyük çaplı saldırı yapmaması için sürekli uyardıklarını kaydeden Başbakan Scholz, “Çünkü orada bulunan çok sayıda insan ve inanılmaz sayıda mülteci göz önüne alındığında, sorumsuzca sivil kayıplara yol açmayacak herhangi bir senaryo, herhangi bir askeri faaliyet şekli düşünemiyoruz.” dedi.

Gazze’ye günde 500 tırla yeteri derecede temel ihtiyaçların ulaşması gerektiğine işaret eden Scholz, bunun İsrail’in sorumluluğunda olduğunu yineledi.

İki devleti çözüm mümkün

İki devletli perspektifin mümkün olması gerektiğini vurgulayan Scholz, burada umudun önemli olduğunu, umudun Avrupa’da neler başardığının görüldüğünü anlattı. Scholz, Almanya’nın başlattığı bir savaştan sonra Almanya ile Fransa’nın dost olduklarına dikkati çekerek, “Almanların Fransa’da da yaptığı tüm bu yıkımdan sonra, gelişen ve iyileşen bir dostluk mümkün oldu.” dedi.

Belki bunun Orta Doğu’ya, “iki devletin, İsrail ve Filistin devletinin birlikte, barışçıl ve dostane bir geleceğinin mümkün olacağını söylemek için bir tecrübe olacağını” savunan Scholz, “Korkunç bir savaştan kısa bir süre sonra bile bu mümkün. Biz bunu kanıtladık.” diye konuştu. (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş