Gündem

Belçika’da 2 Üniversite İsrail ile İlişkilerini Askıya Aldı

Belçika'da Anvers Üniversitesi ve Brüksel Özgür Üniversitesi İsrail ile tüm işbirliği anlaşmalarını askıya aldığını duyurdu.
30 Mayıs 2024
Avrupa'daki üniversitelerde Filistin eylemleri sürüyor @aa

Belçika’daki Brüksel Özgür Üniversitesi (ULB), Uluslararası Adalet Divanı (UAD) kararlarına uyana kadar İsrail ile tüm akademik ilişkileri askıya aldığını duyurmasının ardından Anvers Üniversitesi de İsrail ile ilişkilerini askıya aldığını bildirdi.

Anvers Üniversitesi Üniversite Rektörü Herman Van Goethem, yaptığı yazılı açıklamada, üniversitenin İsrail’de ortaklık yaptığı kurumların askeri yetkililerle kurumsal işbirlikleri bulunduğunu belirterek, “Bu nedenle genel işbirliği anlaşmaları askıya alındı. Mevcut araştırma projeleri tamamlanmaktadır ancak yetkili Etik Kurul tarafından ek incelemeye tabi tutulabilir.” ifadesini kullandı.

Açıklamada ayrıca, “Anvers Üniversitesi, İsrail ve Gazze’deki meslektaşlarını, hükümetlerini Uluslararası Adalet Divanının Gazze’deki çatışmaya ilişkin kararlarına saygı duyma çağrısı yapmaya davet ediyor.” değerlendirmesi yer aldı.

Filistin üniversiteleriyle de anlaşma yapılacak

Brüksel Özgür Üniversitesi  de 28 Mayıs’ta İsrail ile ilişkilerini, UAD kararlarının bu ülke tarafından uygulanana kadar askıya aldığını bildirmişti.

Açıklamada, ilişkilerin, İsrail’in UAD’nin 24 Mayıs’ta aldığı İsrail’in Refah’a yönelik saldırılarını derhal durdurmasına, insani yardımları engellememesine ve suçları araştıracak BM görevlilerinin Gazze’ye girişine izin vermesine hükmettiği kararlarına uyması halinde yeniden başlatılacağı ifade edildi.

Öte yandan açıklamada, “İsrailli esirler koşulsuz serbest bırakılana kadar” Filistin üniversiteleriyle de anlaşma yapılmayacağı belirtildi.

7 Mayıs’tan bu yana öğrenciler kampüste yerleşme eylemi yapıyor

Belçika’nın Brüksel, Gent, Anvers, Leuven ve Liege kentlerindeki üniversitelerde ay başında başlayan öğrenci eylemleri sürüyor. Akademik Kurulun kararı, 100 kadar öğrencinin 7 Mayıs’tan bu yana kampüsteki bir binada sürdürdükleri yerleşme eylemleri neticesinde alındı. Öğrencilerin üniversitedeki eylemine henüz son vermediği öğrenildi.

Halihazırda Belçika’nın ULB, VUB ile Gent, Anvers, Leuven ve Liege kentlerindeki üniversitelerde öğrenci eylemleri sürüyor. (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş