Gündem

Başbakan Scholz’dan Irkçı Ankete Tepki: “Göçmenlerin Hepsi Bizim Çocuklarımız”

Almanya A Milli Futbol Takımı oyuncuları hakkında yapılan ırkçı anket sonrasında açıklama yapan Almanya Başbakanı Olaf Scholz, göçmen kökenliler dahil bütün sporcuların kendi çocukları olduğunu söyledi.
06 Haziran 2024
Almanya Başbakanı Olaf Scholz @aa

Almanya’da yaşayan göçmenlerin toplumun bir parçası olduğunu söyleyen Başbakan Olaf Scholz, göçmen kökenliler dahil bütün A Milli Futbol Takımı oyuncularının kendi çocukları olduğunu söyledi.

Gündem | 4 Haziran 2024 Almanya’da Her Alanda Irkçılık: Futbolda Irkçılığın Belgeseli Yapıldı 4 Haziran 2024

Scholz, başkent Berlin’deki Federal Mecliste yaptığı konuşmada, Almanya’da göç geçmişi olan 20 milyondan fazla kişinin yaşadığını dile getirdi. “Onlar komşu, iş ve okul arkadaşı ve dostlardır.” diyen Scholz, göçmenlerin ülkede çoğu zaman şiddet ve nefret söyleminin mağduru olduklarını belirtti.

“Hepsi bizim çocuklarımız”

Scholz, göçmenlerin de toplumun parçası olduğunu vurgulayarak, “Bölünmemize izin vermeyeceğiz.” dedi. Almanya A Milli Futbol Takımı’nın da bunu yansıtmasından dolayı gurur duyabileceklerini ifade eden Scholz, “Onların hepsi Alman. Hepsi bizim çocuklarımız.” diye konuştu.

Alman televizyon ağı Westdeutscher Rundfunk’ta (WDR) yayımlanan “Sport Inside” programında yapılan ankete katılan her beş kişiden biri Almanya A Milli Futbol Takımı’nda daha fazla “beyaz oyuncu” görmek istediklerini ve katılımcıların yüzde 17’si de milli takım kaptanı İlkay Gündoğan’ın Türkiye kökenli olmasının “üzücü” olduğunu belirtmişti.

“Irkçı” anket tepki çekmişti

Teknik direktör Julian Nagelsmann başta olmak üzere futbolcular, ırkçılık yapıldığı gerekçesiyle ankete tepki göstermişti. Nagelsmann, “Kamu televizyonunda böyle bir soru sorulmasının bile başlı başına delilik olduğunu düşünüyorum. Şok oldum. Ülkedeki herkes için bir Avrupa Şampiyonası oynuyoruz. Umarım bir daha asla böyle saçma anketler okumak zorunda kalmam.” değerlendirmesinde bulunmuştu.

“Tamamen saçmalık”

Alman Milli Takımı oyuncusu Joshua Kimmich de ankete tepki göstererek bu tür şeylerin tamamen ırkçılık olduğunu kaydetmişti.  Kimmich, futbolun farklı milliyet ve dinleri bir araya getirdiğini vurgulayarak, “Bu, takım içinde konu bile olmadı. Futbolun içinde büyüyen herkes bunun tamamen saçmalık olduğunu bilir.” ifadelerini kullanmıştı.

Anketteki soruları eleştiren Kimmich, futbolcuların kökenine ilişkin soruyu yanlış bulduğunu, gereksiz ve saçma olduğunu dile getirmişti. Alman Milli Takımı’nın kaptanı Gündoğan da “Bu dönemde halen bu tür anketler yapıyor ve bunlara bu kadar çok önem veriyor olmamız üzücü.” değerlendirmesinde bulunmuştu. (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş