Dünya

Bangladeş’te Son 7 Yılda Bine Yakın Arakanlı Müslüman Hapsedildi

Bangladeş İçişleri Bakanı son 7 yılda 994 Arakanlı Müslümanın cezaevine konulduğunu söyledi. Myanmar'daki Arakan eyaletinde gördükleri baskı ve zulümden kaçan Arakanlı Müslümanlar Bangladeş'e sığınmıştı.
13 Haziran 2024
@aa

Bangladeş İçişleri Bakanı Asaduzzaman Han Kemal, 2017’den bu yana 994 Arakanlı Müslüman’ın cezaevine konulduğunu bildirdi. Bangladeş’te 1,2 milyondan fazla Arakanlı Müslüman yaşıyor.

Ulusal basındaki haberlere göre, Bakan Kemal, parlamentoda milletvekillerine yaptığı açıklamada, Cox’s Bazar’da bulunan Arakanlı Müslümanların kaldığı kamp alanında, kamu güvenliğini bozan kişilerin izlendiğini belirtti.

@aa Gündem | 8 Nisan 2024 Arakanlı Müslümanlar Zorla Askere Alınıp Savaştırıyor   8 Nisan 2024

Kemal, son 7 yılda 994 Arakanlı Müslüman’ın cezaevine konulduğunu kaydetti. Bu kişiler hakkında, silah bulundurma ve cinayet dahil çeşitli suçlamalar bulunuyor. Cox’s Bazar’da adının açıklanmasını istemeyen bir polis, yaptığı açıklamada, Ukhiya bölgesinde Arakan Rohingya Kurtuluş Ordusu’nun (ARSA) elebaşı Abdul Monaf’ın emniyetle girdiği çatışmada öldürüldüğünü söyledi. Polis, 26 yaşındaki Monaf’ın 4 cinayet de dahil olmak üzere çeşitli suçlardan arandığını ifade etti.

Myanmar’daki zulümden kaçan Arakanlı Müslümanlar Bangladeş’e sığındı

Bangladeş’te 1,2 milyondan fazla Arakanlı Müslüman, Cox’s Bazar’daki 33 kampta sıkışık bir şekilde yaşıyor. 2020’den itibaren ise bu kamplarda yaşayan yaklaşık 35 bin Arakanlı Müslüman, Bhasan Char Adası’na yerleştirildi. Arakanlı Müslümanlar, Ağustos 2017’den sonra Myanmar’daki Arakan eyaletinde gördükleri baskı ve zulümden kaçıp Bangladeş’e sığınmıştı. (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş