Gündem

Online Araç Satış Portalları: Benzinli ve Dizel İçin Avantajlı, Elektrikli Araçlar İçin Henüz Değil

ADAC araştırması, online araç satış portallarının benzinli ve dizel araçlar için cazip fiyatlar sunduğunu, ancak elektrikli araç sahiplerinin alternatifleri değerlendirmesi gerektiğini ortaya koydu.
20 Haziran 2024

Alman Otomobil Kulübü (ADAC) tarafından yapılan yeni bir araştırma, online araç satış portallarının benzinli ve dizel araç sahipleri için avantajlı olabileceğini gösteriyor. Ancak aynı durum elektrikli araçlar için geçerli değil.

 

Araştırma Kapsamı ve İncelenen Portallar

ADAC, üç farklı araç türüyle (benzinli Seat Leon, dizel VW Caddy ve elektrikli VW ID.3) beş farklı portalı (wirkaufendeinauto.de, AutoScout24, mobile.de, Autohaus Tabor ve HUK Autowelt) inceledi. Benzinli ve dizel araçlar için portalların teklifleri, araçların gerçek değerinin üzerindeydi. Özellikle dizel VW Caddy için teklifler oldukça yüksekti.

 

Elektrikli Araçlar İçin Düşük Teklifler

Ancak elektrikli VW ID.3 için durum farklıydı. Sadece iki portal teklif verirken, bu teklifler aracın gerçek değerinin altındaydı. Diğer üç portal ise aracı satın almak istemedi.

 

Araç Sahiplerine Öneriler

ADAC’ın araştırması, online araç satış portallarının benzinli ve dizel araç sahipleri için hızlı ve kolay bir satış yöntemi olabileceğini gösteriyor. Ancak elektrikli araç sahiplerinin, araçlarını değerinde satmak için farklı yöntemleri değerlendirmesi gerekiyor.

 

Değerinde Satış İçin Tavsiyeler

ADAC, araç sahiplerine araçlarını değerinde satabilmeleri için birtakım önerilerde bulunuyor. Araç sahipleri, araçlarının gerçek değerini öğrenmek için bir ekspertiz raporu almalı, birden fazla portalda teklif alıp karşılaştırmalı ve aceleci davranmadan en iyi teklifi veren portalı seçmelidir. Ayrıca, yazılı teklif almayı ve sözleşmeyi dikkatlice okumayı da ihmal etmemelidirler. (sfb)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş