Gündem

Nektarinlerde Pestisit Alarmı: Yarısı Zararlı Madde İçeriyor

Öko-Test araştırmasına göre, marketlerde satılan nektarinlerin yarısı pestisit (tarım ilacı) içeriyor. Organik nektarinler ise bu zararlı maddelerden tamamen arınmış durumda.
21 Haziran 2024

Yaz aylarının sevilen meyvelerinden nektarin, serinlemek ve vitamin almak için sıkça tüketiliyor. Ancak Öko-Test tarafından yapılan bir araştırma, bu lezzetli meyvelerin arkasında endişe verici bir gerçeği ortaya çıkardı.

 

Organik Nektarinler Güvende

Yapılan testlerde, marketlerde ve discount mağazalarında satılan nektarinlerin yarısında çeşitli miktarlarda pestisit kalıntısı tespit edildi. Sadece organik olarak yetiştirilen nektarinlerin bu zararlı maddelerden tamamen arınmış olduğu görüldü.

 

İnsan Sağlığı Açısından Riskler

Uzmanlar, tek bir meyvede birden fazla pestisit bulunmasının insan sağlığı açısından risk oluşturabileceğini belirtiyor. Bu kimyasalların vücutta birikerek olumsuz etkilere yol açabileceği ve farklı pestisitlerin birbiriyle etkileşime girerek daha büyük sorunlara neden olabileceği ifade ediliyor.

 

En Yüksek Pestisit Kalıntısı Şili Menşeli Beyaz Nektarinlerde

Test edilen nektarinler arasında en fazla pestisit kalıntısı, Lidl’de satılan Şili menşeli beyaz nektarinlerde bulundu. Bu nektarinlerde, Avrupa’da kullanımı yasak olan ve kanserojen olduğu düşünülen Spirodiclofen maddesi de tespit edildi.

 

Tüketicilere Organik Ürün Tavsiyesi

Öko-Test yetkilileri, tüketicilere pestisitlerden tamamen kaçınmak için organik ürünleri tercih etmelerini öneriyor. Organik tarımda kimyasal ilaçların kullanımı yasak olduğu için, bu ürünler daha sağlıklı bir seçenek olarak öne çıkıyor. (sfb)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş