Almanya

Murad Hofmann Hayatını Kaybetti

Almanya'da İslam'ın öncülerinden Murad Wilfried Hofmann, uzun süren hastalığının ardından 12 Ocak’ta Bonn kentinde yaşamını yitirdi.
23 Ocak 2020

Almanya’da Müslüman toplumun önemli isimlerinden olan Dr. Murad Wilfried Hofmann tedavi gördüğü hastanede 89 yaşında hayatını kaybetti.

1931’de Katolik bir ailenin çocuğu olarak Aschaffenburg’da dünyaya gelen ve uzun yıllar Almanya Dışişleri Bakanlığı’nda görev yapan Hofmann 1980 yılında İslamiyeti seçmişti. Murad Wilfried Hofmann, Müslüman kimliğiyle Almanya Müslüman dünyasına kitapları ve mücadelesiyle pek çok katkı sağladı. En son Almanya’nın Fas ve Cezayir Büyükelçisi olarak görev yapan Hofmann’ın kültürlerarası ve dinîi konularda çok sayıda makale ve kitabı bulunuyor.

Uluslararası Boyutta İlgi Gören Bir İsim

Hofmann entellektüel bilgi birikimiyle kısa sürede İslam dünyasının aranan isimleri arasında yer aldı. Batı Avrupa, Amerika Birleşik Devletleri ve İslam dünyasının çeşitli coğrafyalarında sık sık dersler verdi. 2008 yılında 31 ülkede İslami konularda yaklaşık 350  ders vermiştir.

Hoffman aynı zamanda Ürdün Ehl-i Beyt İslami Düşünce Vakfı’nın ve Uluslararası Müslüman Bosna Bankası Şeriat Kurulu’nun üyesiydi. 2009 yılında Dubai Emirliği Reisi tarafından “Yılın Müslüman Şahsiyeti” ödülüne layık görüldü. Hofmann ayrıca Georgetown Üniversitesi Hristiyan-Müslüman Uzlaşma Merkezi ve Ürdün İslami Stratejik Çalışmalar Merkezi tarafından, dünya genelindeki en önemli 500 İslami şahsiyet arasında gösterildi.

Murad Hofmann’ın kitapları Arapça, Boşnakça, İngilizce, Fransızca, Malayalamca, Rusça, Türkçe ve Macarca dillerinde yayımlandı. Bunların arasında, Annemarie Schimmel’in önsözünü yazdığı “Bir Alternatif Olarak İslam” ve “Üçüncü Bin Yılda İslam” adlı eserleri de yer alıyor. Ayrıca Hofmann’ın en bilinen eserlerinden bir tanesi de 1998 yılında Max Henning’in Kur’an meali üzerinde yapmış olduğu çalışmadır. Hofmann aynı zamanda Oxford İslami Araştırmalar Dergisi’nde edebiyat eleştirmeni olarak da görev yapmıştı.

Murad Wilfried Hofmann Federal Liyakat Nişanı(Bundesverdienstkreuzes )sahibi olmasının yanı sıra Fas, Mısır ve Ürdün’den yabancılara verilen en yüksek madalyalara da sahiptir.

İslami Kuruluşlardan Taziye Mesajı

Hofmann’ın yaşamını yitirmesi Almanya başta olmak üzere dünyanın çeşitli ülkelerindeki Müslümanlar tarafından büyük üzüntüyle karşılandı. Almanya’daki İslami kuruluşlar da Murad Wilfried Hofmann’ın vefatı ile ilgili taziye mesajı yayınladı. Almanya’daki Müslümanların Merkez Konseyi yaptığı açıklamada, ölümünün hem Müslümanlar hem de gayrimüslimler için bir kayıp olduğunu yazdı. ZMD Başkanı Aiman Mazyek, “Murad Wilfried Hofmann’ın vefatı  ile parlak bir düşünürü, bir akademisyeni ve birinci sınıf bir kişiliği, büyük bir rol modelini ve birçok insan için ve nesiller boyunca ilham kaynağını kaybediyoruz.” dedi.

Almanya İslam Konseyi’nden (İslamrat) yapılan açıklamada, vefat eden Hofmann’ın Almanya’daki Müslümanlar için entelektüel bir zenginlik olduğuna dikkat çekildi. İslamrat Başkanı Burhan Kesici de vefatından derin üzüntü duyulduğunu söyledi. Hofmann’ın Almanya’daki Müslüman nesilleri etkileyen bir isim olduğunu dile getirdi.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Avrupa’da Müslümanlar “Buyrun Ben Müslümanım” Dedi

İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG) tarafından her sene yapılan “Buyrun, Ben Müslümanım” aksiyonu Almanya ile Fransa’da başarı ile yürütüldü. Yüzlerce insanla yüz yüze yapılan görüşmelerle İslam ve Müslümanlara dair sorulara cevaplar verildi.

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş