Dünya

“Kara Yaz” Bitti!

Avustralya’da 6 aydır devam eden milyonlarca hayvanın hayatını kaybettiği ve ülkeyi cehenneme çeviren orman yangınları şiddetli yağışın da etkisiyle kontrol altına alındı.
21 Şubat 2020

Avustralya’nın Yeni Güney Galler eyaletinde geçen yılın Eylül ayında başlayan ve milyonlarca canlının ölümüne neden olan yangınların kontrol altına alındığı duyuruldu.

AFP’nin haberine göre, itfaiye ekipleri Avustralya’da 6 aydır süren ve binlerce canlının ölümüne neden olan yangınların kontrol altına alındığını duyurdu. Avustralya için ‘Kara yaz’ın sonuna gelindiği belirtildi.  Yangınlarla sarsılan Yeni Güney Galler’de son günlerde artan sağanak yağışın yangınlarla mücadelede yardımcı olduğu belirtilse de eyaletin bazı bölgelerinde sel meydana geldiği açıklandı.

AVUSTRALYA’NIN “KARA YAZI”

İtfaiye servisinden Rob Rogers Twitter hesabından “Tüm yangınlar durmadı, eyaletin güney bölümünde küçük yangınlar yaşanıyor fakat hepsi kontrol altında” dedi.  Avustralya’da Eylül 2019’da başlayan yangınlar ülkenin 10 milyon hektarlık alanının yok olmasına, 33 insanın; binlerce hayvanın ölmesine neden oldu. Felaket Sydney gibi büyük şehirlerin duman altında kalmasına da neden oldu. Eylül’den beri hem başka ülkelerden hem de askeri destekle yangınlarla mücadele eden itfaiye görevlileri geçen günleri Avustralya’nın ‘kara yazı’ olarak tanımladı.

Öte yandan Sidney ve çevresinde etkili olan son 30 yılın en şiddetli sağanak yağışı, yangınların kontrol altına alınmasına yardımcı oldu. Ancak yağışlar bazı bölgelerde sele neden olurken 100 binin üzerinde kişiyi de elektriksiz bıraktı.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş