Dünya

Koronavirüs Vakası 500 Binlere Ulaşabilir

Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan yeni tip koronavirüs salgınının bu ay sonuna doğru zirveye çıkabileceği iddia edildi. Vaka sayısının 500 bine ulaşabileceği tahmin ediliyor.
21 Şubat 2020

İngiltere’de Londra Hijyen ve Tropikal Tıp Okulu’ndan bilim insanları, Çin’in Hubey eyaletine bağlı Vuhan kentinde ortaya çıkan yeni tip koronavirüsün kaç kişiye bulaşacağını tahmin etmek için matematiksel bir model oluşturdu. Çalışmada, salgının şubat ayının sonuna doğru pik yapması muhtemel görüldü. Salgının bu ay sonuna doğru zirveye çıktığında ise kentte vaka sayısının 500 bine ulaşabileceği tahmin ediliyor.

HER 20 KİŞİDEN BİRİNE BULAŞABİLİR

Araştırmacılar, ortalama kuluçka döneminin 5 gün ve risk altındaki Vuhan nüfusunun yaklaşık 10 milyon kişi olduğu düşünüldüğünde, virüs zirve yaptığında şehirde her 20 kişiden en az birine ya da yaklaşık 500 bin kişiye bulaşmış olabileceğini hesap etti. Öte yandan Hubey eyalet yönetimi, 16 bin 902’si Vuhan’da olmak üzere eyalette 29 bin 631 vaka bulunduğu ve Vuhan’da hastalık için ölüm oranının takriben yüzde 4 olduğu tahmininde bulunmuştu.

DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜ “ACİL DURUM” İLAN ETMİŞTİ

Çin genelinde yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle can kaybı 1017’yi geçerken, virüsün bulaştığı teyit edilen vaka sayısı da 7 binden fazlasının durumu ciddi olmak üzere 42 bini geçti. Vuhan kentinde 12 Aralık 2019’da ortaya çıkan yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle aralarında Türkiye’nin de bulunduğu birçok ülke, Çin’de mahsur kalan vatandaşlarını tahliye etmişti. İlk olarak Vuhan’da tespit edilen yeni tip koronavirüsün, kısa sürede diğer kent ve ülkelere yayılması üzerine Dünya Sağlık Örgütü “acil durum” ilan etmişti.

AVRUPA’DA YAYILIYOR

İnsandan insana bulaşabilen koronavirüsün Avrupa’da düşünülenden çok daha fazla yayıldığı ortaya çıktı. Buna göre yalnızca bir İngiliz’in, virüsü iki hafta içerisinde üç farklı ülkeye yaydığı kaydedildi. Ayrıca virüsün ortaya çıktığı Vuhan bölgesinden gelen yüzlerce kişi, Avrupa’nın çeşitli bölgelerinde yayılmış durumda.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş