Gündem

Fransa Piskoposlarından Cumhurbaşkanı Macron’a Çağrı: 11 Mayıs’ta Kiliseler İbadete Açılsın

Fransa'nın çeşitli bölgelerinden 130'dan fazla rahip, Cumhurbaşkanı Macron’dan 11 Mayıs'tan itibaren kiliselerin ibadete açılmasını talep etti.
25 Nisan 2020

Yaklaşık 130 piskoposu temsil eden Fransa Piskoposları Konseyi CEF, Cuma günü video konferans yoluyla bir araya geldi ve aynı gün kamu yetkililerine sundukları karantinadan çıkış planı hakkında görüştü. CEF, kamuoyuna açıklanmayan planın hükümetle işbirliği yapma önerisi içerdiğini belirtti. Piskopos konseyine göre sundukları plan, sağlık kurallarına riayet edilerek cemaatlerinin tekrar kutsal ayinlere katılmasına izin verilmesini destekliyor.

Fransa piskoposları söz konusu plan metninde 11 Mayıs’ta okulların açılmaya başlaması, sosyal ve ekonomik hayatın tekrar devam etmesi gibi aynı oranda dini yaşamın da (cemaatle birlikte Pazar ayini, nikâhlar, vaftizler, dini eğitimler, evharist ayinleri) toplumsal niteliğini yeniden kazanabilmesinin ne kadar önemli olduğunu vurguluyor.

Piskoposlar, cemaatlerinin inançlarını kutlamak, beslemek ve paylaşmak için bir araya gelmenin sabırsızlığının derinden hissettiklerini belirtiyor. Fransa Piskoposlar Konseyi CEF, kutsal mekânların özel konumuna dikkat çekerek (örneğin Lourdes) karantinadan çıkış planının sadece ulusal düzeyde değil, yerel valilikler ve belediyeler düzeyinde de değerlendirilmesini istiyor. Geçtiğimiz Perşembe günü, Toulouse Başpiskoposu sosyal mesafe kurallarına ve tedbirlere uyarak 11 Mayıs’tan itibaren kiliselerin kontrollü bir şekilde yeniden açılmasını talep etmişti.

Emmanuel Macron geçtiğimiz Salı günü yaptığı açıklamada ibadethanelerin 11 Mayıs’tan itibaren yeniden açılmayacağını ve tekrar açılmanın ancak Haziran ayında söz konusu olabileceğini söylemişti.

Polisler Ayin Basmıştı

Kovid-19 salgınından dolayı toplu ibadetlerin yasak olduğu Fransa’da polis ekipleri 19 Nisan Pazar günü Saint-André-de-l’Europe kilisesindeki Pazar ayinine baskın düzenlemişti. İhbar üzerine gelen üç polis, yedi kişilik cemaati dağıtmaya çalışmış, papaza da cezai yaptırımda bulunmamıştı. Olayı gündeme getiren Paris Başpiskoposu Michel Aupetit, polislerin kiliseye silahlı girmesinin yasak olduğunu ve yasalara aykırı davranıldığını belirtti. İçeride terörist olmadığını vurgulayan Aupetit, bu tür saçma davranışlara son verilmesi gerektiğini vurguladıktan sonra, aksi takdirde seslerini yükseltmekle tehdit etti.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş