Dünya

Hindistan’da Virüsü Yaymakla Suçlanan Müslümanlar Hastanelere Alınmıyor

İktidardaki ırkçı Hindistan Halk Partisi (BJP) Hindistan’a korronavirüs yayılmasının sebebi olarak ülkedeki Müslümanları gösteriyor. Tebliğ Cemaati yöneticileri cinayet ve hastalık yaymaktan yargılanıyor.
26 Nisan 2020

Hindistan hükümeti ülkedeki koronavirüs önlemlerini almamak, hastalık ve virüsten ölümleri gerçek olarak yansıtmamakla suçlanırken, ülkede asıl suçlu olarak Müslümanlar gösterildi. Pek çok şehirde Kovid-19 hastaları tedavi için hastanelere alınmazlarken bazı hastanelerde de Müslümanlardan Kovid-19 hastası olmadıklarına dair test belgesi getirmeleri isteniyor. Ancak, ülkenin pek çok yerinde Müslümanların test olmalarında da müsaade edilmiyor.

ASIL SUÇLU TEBLİĞ CEMAATİ GÖSTERİLİYOR

Merkezi Yeni Delhi’de bulunan Tebliğ Cemaati Hindistan’da koronavirusün yayılma suçlusu olarak görülüyor. Hükümet, cemaatin lideri Muhammed Saad Kandehlevi ve diğer yöneticileri aleyhine kasten adam öldürmeye teşebbüs ve salgın hastalık kurallarına uymama suçlarından dava açtı.

Gerekçe olarak ise Cemaat’in 13-15 mart tarihlerinde yaklaşık 8 bini bulan sayıda kişiyle bir araya geldiği, dolayısıyla salgın yasaklarına uymadığı gösterildi. Böylece Tebliğ Cemaati virüs suçlusu bulundu.

CEMAAT ve RAKAMLAR HÜKÜMETİ YALANLIYOR

Cemaat ise kendisine yapılan bütün suçlamaları reddediyor. O dönemde böyle büyük bir toplantının yapılmasının uygun olmayabileceğini kabul ettiklerini, ancak, virüsü yayma gibi bir suçla suçlanamayacaklarını bildiren Cemaat yetkilileri, asıl suçlunun hükümet olduğunu savunuyor.

Cemaate göre, ülkede 24 Martta ilan edilen sokağa çıkma yasağından iki gün önce merkez binanın kapısı emniyet güçleri tarafından kilitlendi. Bu esnada, binada yaklaşık 2.300 kişinin bulunduğu tahmin ediliyor. Ancak, hükümet her hangi bir test yapmadan binada bulunanlarda virüs olduğunu ilan etti.

Hindistan Sağlık Bakanlığı ise daha sonra yaptığı açıklamada 24 kişinin pozitif çıktığını, bu toplantıya katılanlardan 7 kişinin de daha sonra ölmüş olduğu bilgisine ulaştıklarını söyledi.

HİNDİSTAN’DA RESMÎ RAKAMLAR

Hindistan’da resmi rakamlara göre 26 Nisan tarihinde 26 bin 917 koronavirüs vakası tespit edilirken, 5 bin 914 kişi de iyileşti. Ölü sayısı ise toplamda 826.

Hükümetin ülkedeki koronavirüsün 3’te birinin Müslümanlar tarafından yayıldığını iddia etmesine rağmen, ülkede virüs salgını en çok, içinde Mombay’ın da yer aldığı Maharashtra eyaletinde oldu. Bu eyalette toplam 7 bin 628 vaka sonrasında 323 ölüm meydana geldi. İkinci eyalet olan Gujarat’ta ise vakası 3.071, ölüm sayısı da 133.

Tebliğ Cemaati’nin bulunduğu Büyük Delhi bölgesinde ise toplam 2 bin 625 vakaya rastlanırken bunlardan 54’ öldü. Ancak, Tebliğ Cemaati Merkezi’nin bulunduğu Yeni Delhi’de vaka sayısı da sadece 17. Delhi’de en çok vaka ise Güney Delhi’de oldu. 2 milyon 731 bin 929 nüfuslu bu bölgede nüfusun yüzde 79’u Hindu, yüzde 16.32’i ise Müslüman.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş