ALMANYA
Toplum

Almanya’da Masadan Düşen Bebek Darp İddiasıyla Aileden Koparıldı

Almanya’da Gençlik Dairesi, masadan düşen 15 aylık Yakup Cemal bebeğe ve 4 yaşındaki Kuzey’e darp iddiasıyla el koydu.
16 Haziran 2020
@Camia

Almanya’da gündem yine Gençlik Dairesi. Kuzey Ren-Vestfalya eyaletindeki Dormagen şehrinde yaşayan Altınkaya ailesi bugün şok bir kararla karşı karşıya kaldı. Yaklaşık üç hafta önce masadan düşen ve kemiğinde kırık tespit edilen Yakup Cemal bebeğe, Gençlik Dairesi bugün mahkeme kararıyla el koydu. Yakup Cemal bebeğin 5 yaşındaki abisi de Gençlik Dairesi tarafından darp iddiası nedeniyle ailesinden koparıldı. Çocukların babası Sertan Altınkaya yaşanan olayı Camia’ya anlattı.

“Eşimi ‘sen bunu tutamıyorsun’ diye suçladılar”

Sertan Altınkaya, çocuğun düştüğünü fakat bunun nasıl gerçekleştiği görmediklerini söyledi. Altınkaya, “Sadece 5 yaşındaki büyük oğlum görmüş nasıl düştüğünü. Masadan düştüğünü söyledi. Ben o gün eve geldikten sonra çocuk rahatladı, uyudu. Uyuduktan sonra biz hastaneyi aradık.” diye kaydetti. Sabah çocuk doktoruna gittiklerini ve doktorun tedbiren röntgen filmi çekmeyi önerdiğini dile getiren Altınkaya, “Ondan sonra eşim hastaneye gitti. Hastane süreci boyunca çok iğrenç davrandılar. Röntgene gittiklerinde çocuk durmamış tabii, 15 aylık çocuk bu. Eşimi suçladılar, ‘sen bunu tutamıyorsun’ diye.” ifadelerini kullandı.

“İki Gün Boyunca Çocuğun Her Tarafını Röntgene Aldılar”

Altınkaya, eşinin, iki kişi ve çocukla birlikte röntgene gittiğini ve kendisini ağlatarak içeri almadıklarını da ifade ederken, “Bir şekilde röntgen çektirildi, röntgende spiral kırık (Alm. Spiralbruch) tespit edildi. Bu tarz kırık çoğunlukla çocuk istismarı olarak geçtiği için hemen hastaneye yatırıldı ve eşime farklı gözle bakılıdı” diye konuştu. İki gün boyunca çocuğun her tarafının komple röntgene alındığını da belirten Sertan Altınkaya, “Onun üzerine benim büyük oğlanı da istediler kontrol için. Gençlik Dairesi benim çocuğumu kontrol etti, herhangi bir problem çıkmadı. Geçtiğimiz pazartesiden beri her gün değişik değişik sorular ile psikolojimizle oynadılar. Ondan sonra bizim iyi bir aile olduğumuza kanaat getirdiler fakat ortada bir kırık var ve 4 yaşındaki çocuğum ‘Annemle babam ara sıra benim elimi sıkı tutuyorlar, annem daha çok sıkı tutuyor” demiş, bunu da darp olarak anlamışlar. Onu da o şekilde anladıktan sonra çocuklarımı elimizden aldılar.” iddiasında bulundu.

Altınkaya ailesini yakından tanıyanlar ve böyle bir durumun asla söz konusu olmayacağından emin olduklarını belirtirlerken, Türk konsolosluğunun da devreye girerek süreci yakından takip ettiği kaydedildi. (bb)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş