Gündem

Akdeniz’den Yine İmdat Çığlıkları Geliyor!

25 Haziran’dan beri Akdeniz’de göçmenleri kurtaran insani yardım gemisi "Ocean Viking" acil yardım çağrısı yaptı. Malta ve İtalya Deniz Kurtarma ve Arama idareleri, gemiye limanlara yanaşma izni vermedi.
04 Temmuz 2020
İtalya ve Malta Akdeniz'de mültecileri kurtaran Ocean Viking gemisine limanlarına yanaşma izni vermiyor. @Flavio Gasperini / SOS Méditerranée

 

İnsani yardım gemisi “Ocean Viking” Akdeniz’de kurtardığı 180 sığınmacıyla birlikte yanaşmak için liman arıyor. Ancak, ne Malta ne de İtalya Deniz Kurtarma ve Arama idareleri gemiye yanaşma izni vermiyor.

SOS Méditerranée Almanya direktörü Verena Papke’nin yaptığı imdat çağrısına göre, gemide pek çok mültecinin intihar girişiminde bulunabileceği açıklandı. İki gün önce iki mülteci gemideki şartlara dayanamayarak denize geri atlamış, son 24 saat içinde de altı kişi intihar girişiminde bulunmuştu.

Yapılan açıklamada gemide bulunan yaklaşık 50 kişinin de hem kendilerini hem de gemide bulunan diğer kişilere zarar verme niyetinde olduklarını açıkladıkları belirtilirken, gemide sık sık kavga çıktığı ve yaralanmalar olduğu bildirildi.

İtalya ve Malta sığınmacı kurtaran gemileri uzun süreden beri kabul etmiyor.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş