Gündem

İngiltere 500 Poundluk Alış-Veriş Kuponu Verecek

İngiltere Maliye Bakanlığı, koronavirüs sebebiyle oldukça zayıflayan ekonomiyi harekete geçirmek için herkese alış-veriş kuponu vermenin planlarını yapıyor.
05 Temmuz 2020

Korona virüsten hem sağlık alanında hem de ekonomik alanda en çok etkilenen Avrupa ülkesi olan İngiltere ülkedeki herkese alış-veriş kuponları vermeyi planlıyor.

Resolution Foundation adlı düşünce kuruluşunun hazırladığı plana göre, ülkedeki herkese verilecek olan kuponlar büyükler için 500 pound, çocuklar için de 250 pound olarak planlanıyor.

Maliye Bakanı Rishi Sunak bu konuda bir açıklama yapmasa da, uygulama olmayacağını söylemekten de kaçındı. Bazı ekonomistler, alış-veriş kuponları yerin katma değer vergisinin düşürülmesini isterken, planlanan kuponların her alanda değil de, koronavorüsten daha çok etkilenen sektörler için geçerli olması gerektiğini düşünüyor.

Malta ve virüsün kaynağı olan Vuhan’da buna benzer uygulamaların olumlu sonuçlar verdiğini belirten uzmanlar, İngiltere’de de online alış-verişlerde geçerli olmayacak olan kuponların, lokanta, otel, bakkallar, süpermarketler ile spor ve kültürel faaliyet gösteren sektörlerde kullanılabileceğini belirtiyorlar.

Belçika hükümeti de turizmi geliştirmek için 10 bedava tren bileti verecek. Uygulamanın bu ay sonunda başlaması bekleniyor.

 

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş