Toplum

Almanya’da Çocuk Parasına Ocak Ayında Zam Geliyor

Almanya'da Federal Hükûmet 130 bin Avro’luk teşvik paketini Haziran 2020 tarihinde onaylamıştı. Ödemeler Eylül 2020 tarihi itibariyle başladı. Ocak 2021’den itibaren de çocuk parasında artış yapılacağı açıklandı.
15 Eylül 2020

Tüm dünyayı etkileyen Koronavirüs salgını toplumun en küçük birimi olan aileleride etkisi altına aldı. Dalga dalga yayılan pandemiden dolayı, maddi ve manevi birçok zorlukla mücadele eden ailelere destek amaçlı ve de ekonomiyi canlandırmak adına, Federal hükûmet 130 bin Avro’luk teşvik paketini Haziran 2020 tarihinde onaylamıştı. Ödemeler Eylül 2020 tarihi itibariyle başladı. Ocak 2021’den itibaren çocuk parası artışınıda göz önünde bulundurursak, ailelerin memnun olacağı söylenebilir.

Çocuk Başına 300 Avro

Paket, katma değer vergisinin altı ay için düşürülmesini ve ailelere çocuk başına 300 Avro ödenmesini öngörüyordu. Eylül 2020 tarihi itibariyle yürürlüğe giren uygulama, ailelere bir kereye mahsus aldıkları çocuk parasına ek olarak 200 Avro, Ekim 2020 tarihinde ise ek olarak 100 Avro olmak suretiyle ödenecek. Kimlere öncelik tanınacağı ise, çocuk parası için verilen numaranın son rakamına bağlı. Ödemeler, sonu ‘0’ olan rakamlarla başladı. Çocuk parası için verilen numaranın son rakamı ‘9’ olanlara en son havale yapılacak.

Almanya’da Çocuk Parasına Zam

Almanya’da çocuklu ailelere ebeveynin gelirine bakmaksızın kolaylık sağlanmaktadır. Bu desteklerden biri de, her çocuk için devlet tarafından ebeveynlere ödenen çocuk parasıdır. 25 yaşını dolduruncaya kadar her çocuğun, çocuk parası alma hakkı mevcuttur. 1 Ocak 2021 tarihinden itibaren çocuk parasında 15 Euroluk bir artış olacak. Böylece ebeveynlere ödenecek miktar, ilk iki çocuk için çocuk başına 219 Euro, üçüncü çocuk için 225 Euro ve dördüncü çocuktan itibaren 250 Euro olacak. Ayrıca çocuk parasının dışında çocuklu ailelerin vergiden muaf tutuldukları miktarda da arttırıma gidilmiştir. Bu artıştan memnun olduğunu bildiren Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti Sosyal Birliği, dar gelirli ailelerin vergi muafiyetinden daha fazla faydalanmaları gerektiğine dikkat çekmiştir. Gerek teşvik paketindeki desteği gerekse çocuk parasındaki zammı göz önünde bulundurarak, ailelerin 1 Ocak’tan itibaren bir nebze rahatlayacak diyebiliriz.

Dar Gelirli Ailelere Takviye Çocuk Parası

Almanya’da hükûmet Koronavirüs pandemisi nedeniyle dar gelirli ailelere takviye çocuk parası şartlarını kolaylaştırdı. Buna binaen ebeveynin şartlarına bakılarak, her çocuk için yardım miktarı ayrı hesaplanıyor. Çocuk başına alınabilecek azami miktar 185 Avro’dur. Altı ay süreyle alınan takviye çocuk parası için sürenin sonunda yeniden yazılı bir başvuru yapmak gerekiyor. Nisan 2020 tarihi itibariyle takviye çocuk parası hesaplanırken, ailenin son altı aylık gelirine değil, son bir aylık gelirine bakılacak ve buna göre bir hesap yapılacak. Daha önce takviye çocuk parasında 1500 Avro tavan ücreti kaldırılmış ve böylece yardım hakkı bulunmayanların da 185 Avro’ya kadar takviye çocuk parası almasının önü açılmıştı. Takviye çocuk parasının yanı sıra Konut yardımı talebinde de bulunulabilir.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Fransa’daki İslami Kuruluşlar: “Cumhurbaşkanına Sunulan Metin, Müslümanları Suçlayıcı ve Ötekileştirici”

Fransa’da bir süredir tartışılan, Ulusal İmamlar Konseyi İlkeler Tüzüğü’ne imza atmayan Millî Görüş Fransa İslam Konfederasyonu, Fransa'daki Türk Müslüman Dernekleri Koordinasyon Komitesi ve Tebliğ Federasyonu ortak bir açıklama yaptı. İslami kuruluşlar, prensipte imamlar konseyi projesini desteklemekle beraber Macron'a sunulan metnin Müslümanları suçlayıcı ve ötekileştirici ifadeler içerdiğini açıkladı.

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş