Dünya

Kabe Ziyaretleri 4 Ekim’den İtibaren Kademeli Olarak Başlıyor

6 aydan beri umre ziyaretlerine kapalı olan Kabe 4 Ekim’de tekrar tavafa açılıyor. İlk etapta günlük 6 bin kişi tavaf edecek. Müracaatlar İ’temerna isimli uygulama ile yapılacak.
23 Eylül 2020

Suudi Arabistan, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) önlemleri kapsamında yaklaşık 6 aydır durdurduğu umre ziyaretlerini 4 Ekim’den itibaren kademeli olarak başlatacak.

Suudi Arabistan İçişleri Bakanlığı, umre ziyareti için ilk kademede sadece Suudi Arabistan’da yaşayanlara izin verecek. Günlük sadece 6 bin kişinin ziyaretine müsaade edilecek.

İki hafta sonra 18 Ekim tarihinde ise Mescid-i Haram’a yapılacak olan ziyaret için kapasite yüzde 75’e çıkarılacak. Böylece bir günde 15,000 Müslümanın tavaf ve sa’y yapmasına, 40,000 Müslümanın da namaz kılmasına izin verilecek. Aynı şekilde Medine’de bulunan Mescid-i Nebevi’deki Ravza-i Şerif’te namaz kılacakların sayısı da artırılacak.

1 KASIM’DAN İTİBAREN ARABİSTAN DIŞINDAN ZİYARETÇİ KABUL EDİLECEK

Koronavirüs dolayısıyla şartların düzelmesi durumunda 1 Kasım tarihinden itibaren Suudi Arabistan dışından ziyaretlere de müsaade edilecek. Öte yandan Kabe’ye ziyaretler tam kapasite ile yapılabilecek. Tam kapasite ile ziyarete müsaade edildiğinde 20 bin umreci tavaf için, 60 bin kişi de namaz kılmak için Kabe’ye gelebilecek.

MÜRACAATLAR I’TEMARNA İSİMLİ UYGULAMA İLE YAPILACAK

Umre ziyaretleri için müracaatlar İ’temerna isimli bir uygulama ile yapılacak. Uygulamada, umrecinin sağlık bilgileri, bu konudaki yapılan ve yapılacak olan uyarılar da yer alacak. Uygulamayı Suudi Arabistan Hac Bakanlığı yayınlayacak.(ib)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş