Kanada
Dünya

Kanadalı Hâkim, Başörtülü Diye Davasına Bakmadığı Müslüman Kadından Özür Diledi

Kanada’nın Quebec eyaletinde başörtülü diye Rania El-Alloul isimli Müslüman kadının davasına 5 yıl önce bakmayan hâkim Eliana Marengo El-Alloul’dan özür diledi.
24 Eylül 2020
Rania El-Alloul @ Foto: Kanadalı Müslümanlar Ulusal Konseyi

Quebec eyaleti hâkimlerinin en üst disiplin organı olan Quebec Yargı Konseyi üyeleri hâkim Eliana Marengo ve davasına 5 yıl önce bakmadığı Rania El-Alloul ile çevrim içi bir görüşme yaptı. Görüşme, hâkim Marengo’nun El-Alloul’dan özür dilemesini temin etmek için yapıldı. Online yapılan görüşmede hâkim Marengo Yargı Konseyi üyelerinin önünde özür dilediği metni okudu. Hâkim Marengo, El-Alloul’dan başörtüsünü çıkarmasını istemekle hata yaptığını, verdiği rahatsızlıktan pişman olduğunu ve hiçbir zaman suç veya saygısızlık niyetinde olmadığını söyledi.

“SİZDEN EN İÇTEN DUYGULARIMLA ÖZÜR DİLİYORUM”

Marengo, o sırada El-Alloul’un başörtüsünü mahkeme salonunda giyilen bir şapka veya güneş gözlüğü ile karşılaştırdığını belirterek, “Şapkalara ve güneş gözlüklerine atıfta bulunmam, basitçe, adliyede davranış kurallarının genel olarak nasıl uygulandığını örnekleme amaçlıydı ve kesinlikle ne size ne de inançlarınıza saygısızlık etme amaçlı değildi. Sizden en içten duygularımla özür diliyorum” dedi. Rania El-Alloul da Marengo’nun özrünü kabul ettiğini açıkladı.

HAKİM BAŞÖRTÜSÜNÜ GEREKÇE GÖSTEREREK DAVAYA BAKMAMIŞTI

Kanada’nın Montreal kentinde Nisan 2015’te hâkim Marengo, trafik suçu sebebiyle duruşmaya gelen davalı Müslüman kadının başörtülü olmasını gerekçe göstererek davaya bakmamıştı.

Marengo, “mahkeme salonlarının laik meknlar olduğunu, mahkemelerde hâkimin karşısına düzgün kıyafetle, şapkasız ve güneş gözlüğü olmadan çıkılması kuralı bulunduğunu” söyleyerek, başörtüsünü de bu kapsamda değerlendirmişti. Davalı Müslüman kadına, duruşmaya devam etmek için iki seçenek sunan Marengo, bunlardan birinin başörtüsünü çıkarmak, diğerinin de avukat tutarak duruşmalara onu göndermek olduğunu ifade etmişti. Davalı Rania El-Alloul da avukat tutacak parası bulunmadığını, başörtüsünü de dini inancı nedeniyle çıkarmayacağını belirterek isteği reddetmişti. Davalı kadının bu kararı üzerine hâkim, duruşmaya devam etmemiş ve duruşmayı süresiz ertelediğini açıklamıştı.

“BİREYLER DİNÎ SEMBOLLERDEN SIYRILMALARI GEREKEN KAMU BİNALARI DEĞİL.”

Hâkim Eliana Marengo’nun Rania El-Alloul’un davasına bakmaması üzerine Kanada Başbakanı Justin Trudeau başta olmak üzere El-Alloul’a toplumdan destek gelmişti. Quebec Eyaleti Yargı Konseyi, gelişmeler üzerine gelen onlarca şikayet başvurusunu değerlendirdiği son oturumunda, hâkimin, El-Alloul’dan bir mektupla yazılı olarak özür dilemesine karar vermişti.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş