Dünya

Çin, Şimdi de Hainan’daki Utsul Müslümanlarını Hedef Aldı

Komünist yönetim Hainan adasındaki Müslümanların devlet daireleri ile okullarda geleneksel kıyafetleri giymesini yasakladı. Pek çok öğrenci ve veli protesto gösterisi yaptı.
17 Ekim 2020
Utsul öğrencilere polis müdahale ettiriliyor. @scmp

Doğu Türkistan’da (Xinjiang), Uygurları toplama kamplarına kapatan ve dini hayata müdahale eden Çin yönetimi şimdi de Hainan adasında yaşayan Utsul Müslümanlarını hedef aldı.

South China Morning Post gazetesinde yayımlanan bir habere göre, Çin yönetimi, Hainan adasının güneyinde bulunan Sanya kenti ve çevresinde yaşayan Utsul Müslümanlarının, devlet dairelerinde ve okullarda geleneksel kıyafetler giymesini yasakladı. Geleneksel kıyafet yasaklamalarında Müslüman kadınların ve kız öğrencilerin başörtüsü kullanılması öncelik taşıyor.

Sosyal medyada yayımlanan görüntülere göre, Utsul öğrenci velileri yasğı protesto ediyor

 

Utsul Müslümanları, uygulamaya konulan yasağı protesto gösterileri yaptı. Ancak Çin yönetimi yasağı uygulamakta diretiyor. Sanya’da Utsul Müslümanların gittiği pek çok okulda her gün polis müdahalesi yaşanıyor. Öğrenci ve öğretmenler bazı okullarda sınıflarda değil, sınıf dışında ders yaparak rejim tarafından yapılan baskıları protesto ediyor.

Öte yandan devlet daireleri ile okullarda kıyafet yasağının yanı sıra, Müslümanların dinî hayatı da kontrol altına alınmak isteniyor. Özellikle dinî eğitime ve Arapça öğrenmeye baskı uygulanmaya başlandı.

UTSUL MÜSLÜMANLARI GELENEKSEL OLARAK TESETTÜRLÜ

1400’lü yılların sonlarında Vietnam Krallığının saldırısı üzerine özel bir anlaşma ile Hainan adasına yerleşen Utsul Müslümanları geleneksel olarak Çin’deki Müslümanlar arasında en fazla tesettüre riayet eden Müslüman azınlık olarak kabul ediliyor. Geçen seneye kadar dinî baskı anlamında Çin yönetimi Utsul azınlığa müdahalede bulunmuyordu. Doğu Türkistan’da başlayan baskılar sonrasında Utsul Müslümanlara da baskı yapılmaya başlandı.

UTSUL MÜSLÜMAN DÜĞÜNLERİ DÜNYA KÜLTÜR MİRASI

Hainan adasında yaşayan ve nüfusları yaklaşık 10 bin civarında olduğu belirtilen Utsul Müslümanlarının düğünleri Dünya Soyut Olmayan Kültür Mirası olarak kabul ediliyor.

Utsul düğünleri nişan, nikah ve düğün merasimi olarak üç bölümden oluşuyor. Bir imam tarafından kıyılan nikah merasimi ile başlayan düğünlere katılan kadın ve kızlar tesettürlü olarak geleneksel kıyafetlerini giyiyorlar. Aynı şekilde, Ramazan ve Kurban Bayramları da Hainan adasının önemli kültürel mirasları arasında yer alıyor.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş