Fransa
Gündem

Fransa’da Yardım Kurululuşu BarakaCity Bakanlar Kurulu Kararıyla Kapatıldı

Fransa'da yardım kuruluşu BarakaCity, Bakanlar Kurulu'nun kararıyla kapatıldı. Derneğin Başkanı Sihamedi, kendisi ve ekibi adına Türkiye'ye iltica talebinde bulundu.
29 Ekim 2020

Fransa’da hükümetin aşırılık yanlısı olmakla itham ettiği sivil toplum kuruluşu BarakaCity Bakanlar Kurulu kararıyla kapatıldı.

İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, Twitter hesabından Bakanlar Kurulu’nda derneğin kapatılmasına yönelik alınan kararı paylaştı. Darmanin, BarakaCity’nin, nefret kışkırtıcılığı yaptığını, radikal İslamcı hareketlerle bağlantısı olduğunu ve terör saldırılarını meşrulaştırmaktan “haz duyduğunu” ileri sürdü.

 

Öte yandan İdriss Sihamedi, daha sonra sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada kendisi ve temsil ettiği derneğin üyeleri adına, ölüm tehditleri aldıkları gerekçesiyle Türkiye’nin kendilerine siyasi mülteci statüsü vermesi için başvuru yaptığını açıkladı.

 

BarakaCity’nin kurucusu İdriss Sihamedi’nin evine ve derneğe 14 Ekim’de baskın düzenlenmiş, gözaltına alınan Sihamedi ertesi gün adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı.

İçişleri Bakanı Darmanin, 19 Ekim’de yaptığı açıklamada, Fransa İslamofobi ile Mücadele Kolektifi (CCIF) ile Barakacity dahil birçok dernek, cami ve sivil toplum kuruluşunun kapatılacağını duyurmuştu.(AA,C)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş