Gündem

Fransa İslamofobi ile Mücadele Derneği: “Fransa’da Güvende Değiliz, Fransa’dan Ayrılacağız”

Fransa’da İslam düşmanlığı ile mücadele eden ve pek çok İslamofobik olayı mahkemelere taşıyan İslam düşmanlığı ile mücadele birliği, çalışmalarını bundan sonra Fransa dışında sürdüreceğini açıkladı.
27 Ekim 2020

Fransa İslamofobi ile Mücadele Kolektifi (CCIF) kuruluşu, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron yönetiminin Müslümanlara yönelik tutumu nedeniyle güvende olmadıklarını ve çalışmalarını bundan sonra Fransa dışında sürdüreceklerini bildirdi. Açıklamada ayrıca, ülkede son bir haftadır dernek hakkında kesintisiz şekilde iftiraların atıldığı ve çok sayıda hakarete maruz kalındığı belirtildi.

Fransa’da terör ve radikalleşmeyle mücadele adı altında İslamofobinin zamanla normalleştirildiği belirtilen açıklamada dernek, “Can güvenliğimiz kalmadı. Bize yöneltilen suçlamalar maalesef Fransa’da Müslümanların çoğunun maruz kaldıklarının bir örneği.” denildi ve her olay sonrasında Müslümanların topluca suçlandığına vurgu yapıldı.

Açıklamada: “Her zaman, Müslümanlar terörü yeteri kadar kınamamakla suçlanıyor. Ama, bir saldırı sonrası, Müslüman olarak sessiz kalıyorsanız, dayanışma göstermemekle ve tepki gösterdiğinizde ise takiyye yapmakla suçlanıyorsunuz.” denildi.

FRANSA’DA İSLAM DÜŞMANLIĞI YÜZDE 77 ARTTI

Fransa İslamofobi ile Mücadele Kolektifi (CCIF) tarafından yayınlanan 2019 yılı İslam düşmanlığı raporuna göre ülkede son üç yılda İslam düşmanlığı yüzde 77 oranında arttı.

İslam düşmanlığı olaylarının yüzde 70’i Müslüman kadınları hedef alırken, Müslümanlara karşı işlenen ayrımcılık olaylarının da yüzde 59’u devlet dairelerinde meydana geldi.

NEFRET ÖLÇER

Bu arada, Fransa İslamofobi ile Mücadele Kolektifi (CCIF) başta Fransa olmak üzere İtalya ve diğer ülkelerde sosyal medyada İslam ve Müslümanlara karşı yayılan nefretle mücadele programını da yürütüyordu. CCIF, Hatemeter (Nefret Metre / Nefret Ölçer) isimli program ile, bu alanda çalışma yapan pek çok kurum ve kuruluşa sistematik yardımda bulunuyordu.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş