Gündem

“Macron Amerikan ve İngiliz Medyasını Eleştirdi”

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Amerikan ve İngiliz medyasının kendi politikasını eleştirmesini, ülkesindeki terörizmi meşrulaştırmakla suçladı.
18 Kasım 2020

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, ülkedeki Müslümanlara, İslami kuruluşlarla Müslümanlarca idare edilen kurumlara karşı yürüttüğü politikayı eleştiren Amerikan ve İngiliz medyasını sert bir dille eleştirdi. Macron bu yayın politikaları ile Amerikan ve İngiliz medyasının ülkesindeki terörü “meşrulaştırdığını” iddia etti.

Amerikan The Newyork Times gazetesi medya editörü Ben Smith’in yazdığına göre, Fransa Cumhurbaşkanı Macron şikayetlerini, kendisini çağırarak doğrudan yaptı.

Gazetedeki yazısına “Cumhurbaşkanının, Amerikan medyasından yana dertleşecek şikayetleri vardı: Bizim ‘tek taraflı önyargılarımız’ hakkında olduğu kadar, ırkçılıkla ilgili tutkulu yaklaşımımız, terörizm hakkındaki görüşlerimiz ve Fransa’ya karşı isteksiz dayanışmamız hakkında dertleşmek istiyordu.” diye başlayan Ben Smith, Macron’un, gazetecileri Fransa’daki şiddeti meşrulaştırmakla suçladığını söyledi.

Ben Smith’e göre, Macron kendisine, “Aynı değerleri paylaştığımıza inandığım ülkelerdeki gazeteleri gördüğümde, o gazetelere aydınlanma ve Fransız devriminin mirasçısı olan bir ülkede yazı yazan gazetecilerin bu şiddeti meşrulaştırdıklarını ve problemin aslında Fransa’nın ırkçı ve İslam düşmanı olduğun söylediklerini gördükçe, bu cumhuriyetin kurucu ilkelerinin kaybolduğunu söylüyorum.” dedi.

Smith, bu ithamı ağır bulduğunu yazdığı yazısında, Fransa’nın kafetaryalarda helal gıda ürünlerini yasaklama gibi girişimlerinin bulunduğunu, Financial Times ve Politica dergilerinde kendi politikasını eleştiren yazıları kaldırttığını da hatırlattı.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş