Gündem

Kesici: “Diğer Dinî Temsilcilerle Göz Hizasında Bir İletişim Mümkün”

Almanya Müslümanları Koordinasyon Konseyi (KRM) Sözcüsü Burhan Kesici, Eugen-Biser Vakfının düzenlediği çevrimiçi panelde konuştu. Farklı dinî cemaat temsilcilerinin katıldığı panelde Kesici, “Dindarlararası diyalog, bir önleyici tedbir çalışması olarak görülmemeli.” mesajını verdi.
İbrahim Gülsever
04 Aralık 2020
Fotoğraf:©iQ

Federal hükûmetin desteği ile Eugen-Biser-Vakfının düzenlemiş olduğu “Dinî yapıların diyalog sorumluları ve olumlu bir birlikteliği destekleyen projeler“ konulu çevrimiçi panelde farklı dinî cemaat temsilcileri bir araya geldi.

Panele Almanya İslam Konseyi Başkanı ve Almanya Müslümanları Koordinasyon Konseyi (KRM) dönem sözcüsü Burhan Kesici, Federal Hükümetin Uyum Sorumlusu Anette Widmann-Mauz, Katolik Piskopoz Bertram Maier, Evenjalist Piskopoz Kirsten Fehrs ve Yahudi Merkez Konseyi Başkan Vekili Abraham Lehrer katıldı.

Bertram Maier, farklı dinlerin mensuplarının birbirlerini kabul etmiş şekilde gündelik hayatı paylaşmaları ve topluma şekil vermeleri durumunda olumlu bir diyaloğu gerçekleştirmiş olacaklarını ifade etti.

Göz Hizasında Gerçekleşen Dialog

Farklı dindarlar arasındaki iletişimin toplumun birbirinden uzaklaşmasına engel olan bir mekanizma olduğunu ifade eden Hiristiyan Demokrat Partili Anette Widmann-Mauz, “Böylelikle dini kullanarak toplumu ayrıştıran ideolojilere fırsat verilmemiş olunur.” diyerek sözlerine devam etti.

İslam Konseyi Başkanı Kesici, Widmann-Mauz’un ifadesine itiraz ederek, sorunlu insanlara diyalogla ulaşmanın mümkün olmadığını, dolayısıyla sadece iletişimin aşırıcılığı çözmeye engel olamayacağını ve dindarlararası diyaloğun bir önleyici tedbir aracı olamayacağını vurguladı. “İlk zamanlarda diğer dinî temsilcilerle bir araya geldiğim panellerde, tanımadığım insanların yaptıkları hakkında ifade vermek durumunda kalıyordum, fakat artık göz hizasında gerçekleşen iletişimde, teolojik konulardan öte, toplumsal sorunları konuşuyoruz.” diyerek olumlu gelişimin altını çizdi.

Ortak Projeler

Katılımcıların olumlu tecrübelerini paylaştıkları panelde, özellikle Müslümanların, Hristiyanların ve Yahudilerin birlikte gerçekleştirdiği “Kim olduğumu biliyor musun?“ (“Weißt du, wer ich bin?”) projesi anlatıldı.

“Hep birlikte insan onuru için yan yana olmalıyız.“ ifadelerine yer veren Hamburg Piskoposu Kirsten Fehrs, diyalog çalışmalarındaki hedefin, muhatabını kendi dinine ikna etmekten ziyade, farklılıklarla barışık olmak için gerçekleşmesi gerektiğini vurguladı.

Yahudi Merkez Konseyi Başkan Vekili Abraham Lehrer, diyaloğun okul gibi yerlerde tabana taşınmasının önemli olduğunu ve sadace dinî temsilcilerin ilgili sorumluları ile gerçekleştirilmesinin yetersiz olacağını vurguladı.

 

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş