Gündem

Hollanda Türklere Uygulayacağı Zorunlu Dil Ve Uyum Sınavını 1 Yıl Erteledi

Hollanda’da göçmenlerin uyumu için yürürlüğe konulan zorunlu dil ve uyum sınavları ertelendi.
05 Aralık 2020
© Sake Rijpkema/Hollandse Hoogte @government.nl

Hollanda zorunlu dil ve uyum sınavlarını ön gören uygulamayı bir yıl daha erteledi. Zorunlu Uyum Yasası olarak bilinen ve eski yasayı genişleten yeni yasa 1 Ocak 2022 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek.

Hollanda Senatosunun onayladığı yeni yasayla, Ankara Antlaşması sözleşmesine aykırı olarak Türk vatandaşları da zorunlu dil ve uyum sınavına alınacak.

Zorunlu dil ve uyum sınavı 1 Temmuz 2021 tarihinden itibaren, özellikle Türk vatandaşlarına yönelik olarak uygulanacaktı.

Yasaya göre, Hollanda’ya gelen göçmenler, süresiz oturum alabilmek için Hollandaca dil sınavının yanı sıra uyum sınavlarını da geçmeleri gerekiyor.

Hollanda’da aşırı sağcı ve İslam düşmanı partilerin baskısı ile göçmenler için zorunlu dil ve uyum sınavı 2007 yılından beri uygulanmaktaydı. Türk vatandaşlarının ise Ankara Antlaşmasının 9. maddesi ile Türkiye–AB Ortaklık Konseyi’inin 1/80 kararına göre bu uygulamadan muaf tutulması gerekiyordu. Şimdi sadece AB ve Avrupa Serbest Ticaret Bölgesi vatandaşları dil ve uyum sınavından muaf tutulacak.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş