Gündem

Avusturya, Savaş Suçlarından Aranan Suriyeli Generale İltica Hakkı Verdi

Avusturya, Fransa'da hakkında insanlığa karşı savaş suçu işleme idiasıyla dava açılan Suriyeli Tuğgenerali, bir operasyonla ülkeye getirdi ve iltica hakkı verdi.
05 Aralık 2020

Avusturya’nın, Suriye’nin Rakka bölgesinde savaş suçu işlediği gerekçesi ile hakkında soruşturma başlatılan üst düzey istihbarat şefine sığınma hakkı verdiği bildirildi.

İngiliz The Telegraph gazetesinin bir haberine göre Avusturya, Fransa’da insanlığa karşı savaş suçu işlemekten hakkında soruşturma açılan Khaled al-Halabi isimli Suriye rejiminin bölgesel istihbarat şefine sığınma hakkı verdi.

Habere göre, Tuğgeneral rütbesindeki Khaled al-Halabi, 2014 yılında Fransa’ya sığınma talebinde bulundu. Ancak, Fransa Halabi’nin sığınma talebini savaş suçlusu olma ihtimali ile reddetti.

Bunun üzerine Halabi, adına Operation White Milk (Beyaz Süt Harekatı) denilen bir operasyonla, Avusturya Anayasayı Koruma ve Terörle Mücadele Dairesi (BVT) ve İsrail istihbaratının yardımı ile Avusturya’ya götürüldü. Avusturya, Halabi aleyhinde savaş suçu işleme iddiasıyla dava açılmış olmasına rağmen Halabi’ye iltica hakkı verdi.

Ekim ayında olayın duyulması üzerine Avusturya’da bazı milletvekilleri soruşturma açılmasını istedi. Ancak bir gelişme olmadı.

Bu arada, Avusturya’da da Tuğgeneral Khaled al-Halabi hakkında da savaş suçlusu olma iddiasıyla bir dava açılmış bulunuyor.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş