ALMANYA
Gündem

Türkiye Kökenli Aile 30 Yıldır Yaşadığı Almanya’dan Sınır Dışı Edildi

Almanya’da 30 yıldır ikamet eden Akyüz ailesi, polislerin evlerini basmasının ardından kelepçelerle havaalanına götürüldü ve çıplak arama sonrası sınır dışı edildi.
18 Aralık 2020
@Shutterstock

Almanya’nın Sontra kentinde yaşayan Akyüz ailesi, yine Almanya’da doğup büyüyen beş çocuğulya birlikte aralık ayının başında Türkiye’ye sınır dışı edildi. Polisin, 3 Aralık Perşembe gününü 4 Aralık Cuma gününe bağlayan gecede ailenin evini bastığı kaydedildi. Baba Mahmut Akyüz ve ve 18 yaşındaki oğlu Bilal Akyüz’ün yapılan baskında ellerinin kelepçelendiği belirtildi.

“Yaşadıklarımız insanlık dışıydı”

Çocuklardan Ferdi Akyüz, daha sonra havaalanına götürüldüklerini ve çıplak olarak didik didik arandıklarını belirtirken, “Yaşadıklarımız insanlık dışıydı.” diye kaydetti. Baba Mahmet Akyüz ise “Bize terörist muamelesinde bulundular. Polisin davranışı vahciceydi.” diye konuştu. Ailenin bir diğer çocuğu Bilal’in ise arabanın içerisinde plastik kelepçelerle hapsedildiği. Anne Fatma Akyüz’ün ise ayaklarından kelepçelendiği ifade edildi.

“duygusal tepki öngörülemediğinden kelepçelendi”

Werra-Meissner Emniyeti Sözcüsü de konuyla ilgili açıklamalarda bulunurken, yapılan müdaheleyi, “Plastik kelepçe söz konusu değildi. Mahmut Akyüz’ün elleri, içinde bulunduğu durumdan dolayı vereceği duygusal tepki öngörülemediğinden kelepçelendi.” ifadeleriyle savundu.

“Karar, Aileye Uzun Zaman Önce Bildirilmişti”

Kassel polisinden yapılan açıklamada ise “Tüm aile ferdleriyle ilgili geçerli oturumları olmadığı için sınır dışı kararı uzun bir zaman önce verilmişti. Verilen süre içerisinde aile bu karara uymadı. Kendilerine bu karar uzun zaman önce bildirilmişti.” diye konuştu. Daha sonra ailenin zoraki bir şekilde sınır dışı edilmelerinin sağlandığı kaydedildi.

Akyüz ailesinin son olarak İstanbul’a vardıkları kaydedilirken, iki odalı bir eve yerleştikleri belirtildi.(bb)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş