HOLLANDA
Gençlik

Hollanda’da Müslüman Öğrenciden Gururlandıran Başarı: Başbakan Davet Etti

Hollanda’da yaşayan başarılı öğrenci Dilara Bilgiç, demokrasi hakkında yazdığı kitap sonrası Başbakanlık'ta ağırlandı.
18 Aralık 2020
Başbakan Mark Rutte ile "Kara Kutu Demokrasi" kitabının yazarı Dilara Bilgiç

Hollanda’da yaşayan 18 yaşındaki başarılı öğrenci Dilara Bilgiç, demokrasi hakkında 112 sayfalık “kara kutu demokrasi” adlı bir kitap yazdı. Başarılı öğrencinin Hollanda siyasetindeki problemlerle alakalı yazdığı Hollandaca kitap, Hollanda siyasetinin de dikkatini çekti. Buna göre Hollanda Başbakanı Mark Rutte, Bilgiç’i Başbakanlık’ta ağırladı.

“Başbakan Rutte’nin kitabıma ilgi duyması çok hoşuma gitti”

Camia Haber’e konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Dilara Bilgiç, Başbakan Rutte’nin kitabına ilgi duyup, değer vermesinin çok hoşuna gittiğini belirtirken, aralarında güzel bir konuşma geçtiğini ifade etti. Başbakanın kendisine, “Yarın bir gün seni eleştiren olacaktır, önemli değil. Beni de eleştiren oluyor. Git sor, konuş, eleştiren kişiyi anlamaya çalış.” dediğini ve bu nasihatın da kendisinin çok hoşuna gittiğinin altını çizdi.

“İkinci kitapta kendi hikâyemi yazmayı planlıyorum”

İlk kitabının bu kadar ses getireceğini ummadığını da belirten Bilgiç, “Toplumsal sorunlara ve demokrasi çıkmazlarına çözümler üretme konusundaki denememe bir ikinci kitap daha eklemeyi düşünüyorum. İkinci kitapta hikâyeyi kendime çevirip, kendi hikâyemi yazmayı planlıyorum. Kitapta farklı kültürlerin buluşmasını ve tanışmasını okuyabileceksiniz.” diye kaydetti.

“Herkesin kendine ait kaliteli yetenekleri vardır”

Her zaman, “Yaşadığım topluma kimliğimi nasıl tanıtabilir ve katkıda bulunabilirim” gibi sorulara kafa yorduğunu belirten Bilgiç, Avrupa’daki Türkiye kökenli gençlere de önemli önerilerde bulundu: “Azimli olunursa, buradaki iki kültürün barışık olduğu bir şekilde yaşanabileceğine ve bir çok başarıya imza atılabileceğine inanıyorum. Herkesin kendine ait kaliteli yetenekleri vardır, önemli olan bence o kaliteyi keşfetmek.”

Söz konusu kitapta Dilara Bilgiç, “demokrasimizi nasıl iyileştirebiliriz?”,  “verimliliğini nasıl arttırabiliriz” ve “siyasi sistemimizi nasıl daha adil ve çoğulcu hâle getirebiliriz” gibi sorulara cevaplar arıyor.

İslam Toplumu Milli Görüş Genel Başkanı Kemal Ergün de Dİlara Bilgiç’i arayarak tebrik etti.

(eb,bb)

Reklam (İç Sayfa)

Pin It on Pinterest

Paylaş