Gündem

Keşkek ve Aşure’den Sonra Kuskus Dünya Kültürel Mirası Oldu

UNESCO, Kuzey Afrika ülkelerinde yapılan kuskus yemeğinin dünya kültürel mirası olduğunu kabul etti. Daha önce Türkiye'de yapılan de aşure ve keşkek yemekleri de bu bu listede yer almıştı.
20 Aralık 2020
Keşkek daha önce dünya kültürel mirası arasına girmişti.

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Teşkilatı UNESCO, kuskus yemeğinin dünya kültürel mirası olduğunu kabul etti.

Kuzey Afrika ülkeleri olan Cezayir, Fas ve Tunus ile birlikte Moritanya UNESCO’ya yaptıkları ortak bir müracaat ile kuskus yemeğinin Dünya Kültürel Mirası olarak kabul edilmesini sağladı. Kuşkusun daha çok Berber halkı tarafından yapıldığı kabul edilse de Kuzey Afrika’nın yanı sıra tüm Arap dünyasında da yapımı yaygınlık kazanmış durumda.

KEŞKEK, AŞURE ve MESİR MACUNU DA LİSTEDE

Kuskusun dünya kültürel mirasına katılması diğer yiyeceklere de dikkat çekti. Türkiye’den aşure, mesir macunu ve Türk kahvesinin yanı sıra keşkek de dünya kültürel mirasına alınmıştı.

Dünya kültürel mirasında ayrıca, geleneksel akşam sohbetleri, ıslıkla haberleşme gibi gelenekler de bulunuyor. Almanya’dan da nehirde kereste taşınması ve ekmek yapımı bu listede yer alıyor.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş