ALMANYA
Gündem

Almanya’da Noel Döneminde Korona Cezaları Cep Yakacak: 25 Bin Euro’ya Kadar Çıkabilir!

Almanya’da noel döneminde de geçerli olacak sıkı korona önlemlerine uymayanları büyük cezalar bekliyor.
24 Aralık 2020
@Shutterstock

Almanya’da gelecek resmî tatil günlerinde, sokağa çıkma yasağı veya kısıtlamasına uymayan kişileri büyük cezalar bekliyor. Örnek olarak Bavyera eyaletinde uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasına uymayan ve akşam vakitlerinde sigara almak için dışarı çıkan bir çifti yakalayan polis, kendilerine tam 1000 euro ceza kesti.

Eyaletler cezaları kendi belirliyor

Hangi eyalette hangi cezanın uygulanacağına ise eyaletler kendileri karar veriyor. Misal olarak özel bir kutlamaya katılan ve burada azami kişi sayısının aşılması durumunda asgari ceza miktarı üç haneli olacak. Buna göre Rheinland-Pfalz eyaletinde bu ceza 100 Euro, Hamburg, Aşağı Saksonya, Saksonya ve Baden-Württemberg eyaletlerinde ise 150 Euro olarak belirlendi. Bavyera’da ise 250 Euro olarak açıklandı.

Cezalar yükseltildi

Yılbaşında havai fişeklere de yasak söz konusu. Buna göre Mecklenburg-Vorpommern eyaletinde umuma açık cadde ve alanlarda havai fişek ptlatanları 50 ila 1000 Euro arasında ceza bekliyor. Eyalet İçişler Bakanı Torsten Renz, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Cezalar, net bir mesaj vermek için, bir kez daha yükseltildi.” diye kaydetti. Hamburg’ta bu ceza 150 Euro, Renanya-Palatina eyaletinde ise 500 Euro olarak açıklandı. Ülke genelinde ayrıca hâlihazırda havai fişek satışı yasaklanmış durumda.

Cezalar 25 bin Euro’yu bulabilir

Öte yandan bazı eyaletler, kurallara uymayıp, bunu tekrar eden kişilerin, çok daha yüksek miktarlarla cezalandırılabileceğini açıkladı. Berlin ve Baden-Württemberg eyaletleri, kuralların ihlalinin tekrarlanması durumunda, bu kişilerin, 25 bin Euro’ya kadar çıkabilecek para cezasına çarptırılabileceğini belirtti.(bb)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş