ALMANYA
Gündem

Almanya’da Başörtülü Anneye Polis Şiddeti: “Bırakın Bebeğime Gideyim!”

Almanya’nın Wuppertal kentinde polis, maske takmayan başörtülü bir kadına sert müdahalede bulundu. Sosyal medyada yayınlanan görüntülere tepki yağdı.
24 Aralık 2020

Almanya’nın Wuppertal kentinde Elberfeld ilçe merkezinde başörtülü bir kadına uygulanan şiddetin görüntüleri sosyal medyada büyük yankı uyandırdı. Yayımlanan görüntülerde, çok sayıda polisin işlek bir caddede, genç kadını, bebeğinin gözleri önünde sert bir şekilde kelepçelediği görülüyor. İkisi erkek üç polis tarafından yere yatırılan kadının, “Bırakın bebeğimin yanına gideyim.” dediği duyuluyor.

POLİS, Olayı kaydedenleri TEHDİT ETTİ

Yayınlanan görüntülerde ayrıca bir kadın polisin, olayı cep telefonu kamerasına kaydeden kişinin yanına geldiği görülürken, “Kameranızı kapatın ve buradan gidin.” şeklinde talimat verdiği duyuluyor. Görüntülemeye devam eden kişinin diğer polisler tarafından da tehdit edildiği kameralara yansıyor. Yerden kaldırılan kadının kelepçelerinin bir süre sonra polisler tarafından çözüldüğü görülüyor.

”Polisin bu tutumuna bir anlam veremedim“

Olayın etkisinden çıkamayan kadının kendisini ifade etmekte zorlandığını kaydeden görgü tanığı, olaydan sonra yaptığı yazılı açıklamada şunları belirtti: “Polisin bu tutumuna bir anlam veremedim. Beni en çok etkileyen ise oradan geçen insanların bile kayıt etmeme engel olmak istemeleri oldu. Bazıları, ‘polis işini yapıyor’ dedi. Aralarında, ‘başörtülü kadın polise saldırdı’ diyerek yalan söyleyenler de oldu.”

Polisten yazılı açıklama yapıldı

Wuppertal polisinden yapılan yazılı açıklamada ise polis memurlarının genç kadını maske takması yönünde uyardıkları fakat kendisinin buna hakaretlerle karşılık verdiği belirtildi. Maske takmama ve hakaret suçlarından kadının kimlik bilgilerinin istendiği ancak kadının bu sefer kaçmaya çalıştığı belirtildi.

“bir polis memurunun karnına vurdu“

Memurların kendisini daha sonra başka bir noktada tekrar durdurduklarının belirtildiği açıklamada, “Bu defa kimlik bilgilerini veren kadın bağırmaya devam etti. Kimlik tespiti yapılırken bir polis memurunun karnına vurdu. Bu davranış sonrası kadın yere yatırıldı ve elleri kelepçelendi. Sakinleştikten sonra ise çocuğuyla ilgilenebilmesi için elleri çözüldü.” ifadeleri kullanıldı.

Öte yandan şiddete maruz kalan Müslüman kadın, olayla ilgili şikayetçi olacağını belirtti. Görgü tanığı ve diş hekimininde çalışan asistanlar da tanıklık etmeye hazır olduklarını kaydetti.(fy,bb)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Sıla-i Rahim Bizi Biz Yapar

İslam, Müslüman bireyi en yakınındakilerden başlayarak çevresindeki insanlara karşı sorumlu tutmuştur. Akrabaların yakınlığına göre bu hak ve sorumluluklar maddi ve manevi olarak farklılık göstermektedir. Bu hakları gözetmek sıla-i rahim kavramı ile ifade edilmiştir.

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş