Gündem

Merkel’e Göre Koronavirüs Kısıtlamaları “Demokrasinin Cilvesi.”

Korona tedbir kararlarını zor kararlar olarak değerlendiren Almanya Başbakanı Merkel, "Ama buna mecburduk." dedi. Bu arada, kısıtlamaların Mart ayı sonuna kadar devam etmesi istendi.
28 Aralık 2020
Angela Merkel: "Kısıtlama karı zor bir karardı, ama mecburuz."

Almanya Başbakanı Angela Merkel, koronvirüs salgını sürecindeki kısıtlamaları “Demokrasinin cilvesi” olarak yorumladı. Alman Demiryollarının “DB Mobil” dergisine konuşan Başbakan Merkel bu süreçte uygulanan zorunlu kısıtlamaların herkes için olduğu kadar şahsen kendisi için de mecburi olduğuna dikkat çekti. Merkel “Bu, hepimiz için bir imtihan.” dedi.

“Federal ve eyalet hükümetlerinin vatandaşların özgürlüklerini kısıtlaması, benim görev süremin en zor kararlarından biridir.” dediği konuşmasında, bu zor karara rağmen, kısıtlamaların gerekli olduğunu söyleyen Almanya Başbakanı Merkel, “2019 yılının sonunda, bir salgının dünyanın her tarafında devletleri, toplumları ve ekonomileri böyle zor bir şekilde kısıtlaycağını hayal bile edemezdik.” dedi.

KISITLAMALAR DEVAM ETMELİ

Bu arada, Almanya’da 10 Ocak 2021 tarihine kadar geçerli olan koronavirüs tedbirlerinin devam etmesi istendi. Thüringen Eyaleti Başbakanı Bodo Ramelow, alınan tedbirlerin 10 Ocak tarihinden sonra Mart ayı sonuna kadar devam etmesi gerektiğini söyledi. Ramelow, 5 Ocak’taki eyalet başbakanları toplantısında bu yönde karar çıkacağını tahmin ettiğini söyledi.

Öte yandan virologlar, salgının etkin bir şekilde kontrol altına alınabilmesi için toplumun en az yüde 40-50’sinin aşılanmış olması gerektiğine dikkat çekiyor.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş