ALMANYA
Gündem

Hanau Saldırısında Kafenin Acil Çıkış Kapısının Kapalı Olduğu İddia Edildi

Almanya’nın Hanau kentinde 9 kişinin öldürüldüğü nargile kafelere yapılan saldırılarda, bir kafenin acil çıkış kapısının saldırı esnasında kapalı olduğu ve kurbanların bu nedenle kaçamadıkları iddia edildi.  
21 Ocak 2021

Almanya’nın Hessen eyelatindeki Hanau kentinde 9 kişinin hayatını kaybettiği ırkçı saldırının yankıları sürüyor. Son olarak ortaya çıkan yeni iddialara göre, söz konusu nargile kafelerinden birisinin acil çıkış kapısının, yapılan saldırı esnasında kapalı olduğu kaydedildi. Bunun ise genel itibariyle kontroller esnasında ziyaretçilerin kaçamamaları için daha önce polisin talimatıyla gerçekleştirildiği kaydedildi.

SPD Hessen Eyalet Başkanı Faeser “Açıklama Bekliyorum”

SPD Hessen Eyalet Başkanı Nancy Faeser, konuyla ilgili açıklamalarda bulunurken, ortaya çıkan bu iddiayla ilgili açıklama beklediklerini söyledi. “İlgili makamların, acil çıkış kapısının gerçekten kapalı olup olmadığını tespit etmesini ve bunun sorumluluğunu kimin yükleneceği konusunu aydınlatmasını bekliyorum.” diye konuştu.

“durum eksiksiz bir şekilde açıklığa kavuşturulması gerek”

Nancy Faeser ayrıca Hessen İçişleri Bakanı Peter Beuth ve Adalet Bakanı Eva Kühne-Hörmann’ın, ortaya atılan bu iddiaları açıklığa kavuşturmak zorunda olduklarının altını çizdi. “Enteresan olan diğer bir nokta ise bu önemli detayın neden kurbanların yakınlarının yaptıkları suç duyurusu sonrası konu olduğu ve daha önce soruşturmanın bir parçası olmadığı.” ifadelerini kullandı. Hanau’daki saldırının, söz konusu mağdur aileleri ağır travmatize ettiğini de belirten Faeser, “Bu durumda geride kalanlar için yaşanan olayla ilgili durumun eksiksiz bir şekilde açıklığa kavuşturulması da ayrıca önem taşıyor.” diye ekledi.(bb)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş