ALMANYA
Gündem

Almanya’da “Aşı Olanlar Korona Kısıtlamalarından Muaf Tutulsun” Talebi

Almanya’da koronavirüs karşı aşı olanlara salgını nedeniyle temel haklara getirilen kısıtlamaların, aşı olanlara kaldırılması talep edildi.
22 Ocak 2021
@Shutterstock

Almanya’da aşı olanların, kısıtlanan temel haklarına yeniden kavuşmaları gündemde. Buna göre Adalet Bakanı Christine Lambrecht, vatandaşların temel hak kısıtlamalarından, aşı olanların muaf tutulmasını talep etti. Bu talebi ise aşı olanlar için bir ayrıcalık değil, temel hakların geri verilmesi olarak açıkladı. “Temel hakların uygulanması değil, devlet tarafından kısıtlanması gerekçelendirilmeli.” diye kaydetti. Diğer yandan Lambrecht, kısıtlamaların sadece aşının bulaşma riskinin olmadığının kesin olarak kanıtlanması durumunda kaldırılması gerektiğini ifade etti.

“Restoranlara Giriş İçin Aşı Olanlara Daha Önce İzin Verilecek”

Dışişleri Bakanı Heiko Maas da geçtiğimiz Pazar günü konuyla ilgili açıklamalarda bulunmuş, aşı olanların, diğer vatandaşlara nazaran, sinema ve restoranlar giriş için daha önce izin alacaklarını belirtmişti. “Aşı olan kişilerin hiçbiri, başka birisinin solunum cihazını elinden almıyor. Bununla birlikte temel hakların kısıtlanmasıyla ilgili en azından bir tane önemli bir neden ortadan kalkmış olacak.” diye konuşmuştu.

“aşı olanlara ayrıcalık konusu hiçbir şekilde söz konusu değil”

Başbakan Angela Merkel ise konuyla ilgili, “Aşı olan kişilerin virüsü başkalarına bulaştırıp bulaştırmadıklarını bilmiyoruz. Buna göre bu dönemde aşı olanlara ayrıcalık konusu hiçbir şekilde söz konusu değil.” ifadelerini kullanmıştı. Buna ek olarak İçişleri Bakanı Horst Seehofer de geçtiğimiz ay yaptığı açıklamada, aşı olanlara sağlanacak avantajların, aslında bir nevi aşı zorunluluğu anlamına geldiğini ifade etmiş ve bunun vatandaşları ikiye böleceğini ifade etmişti.(bb)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş