BOSNA HERSEK
Gündem

Hasene’den Bosna’da Sıkışan Mültecilere Yardım Eli: Kışlık Bot ve Battaniye Dağıtıldı

Hasene derneği, Bosna Hersek’in Lipa Kampındaki mültecilere “Acil Yardım Çağrısı” kapsamında biner adet kışlık battaniye ve bot yardımı yaptı.
28 Ocak 2021
@Hasene

Hasene International derneği, Bosna Hersek’in Lipa Kampındaki mültecilere “Acil Yardım Çağrısı” kapsamında biner adet kışlık battaniye ve bot ulaştırdı. Ayrıca yedi gün boyunca iki öğünden oluşan sıcak yemek yardımı yapılacağı açıklandı. Dağıtımları organize eden Hasene Balkanlar Bölge Temsilcisi Enver Eminoviç çalışmaları yağış altında yaptıklarını ve mültecilerin zor yaşam şartları içerisinde hayata tutunduklarını paylaştı.

“Bu insanlar bir umudun peşinden buralara kadar gelmişler”

Dağıtımda bulunan Hasene Avusturya Başkanı Şerafettin Sungur, Lipa Mülteci Kampı’nın Bihaç şehri yakınlarında, dağların eteğinde kurulu bir çadır kampı olduğunu ve yaklaşık 1.000 kişinin kampata kaldığını ifade etti ve şunları söyledi: “Kışlık ayakkabı ve battaniye dağıtımı yaptık ve bir hafta boyunca sıcak yemek dağıtımı olacak. Kampta çoğunlukla Afganistanlı ve Pakistanlı mülteciler vardı. Havaların soğuk olması, bölgenin yoğun yağış alıyor olması sebebiyle mülteciler zor şartlar içerisinde bulunuyor. Bu insanlar bir umudun peşinden buralara kadar gelmişler ve kendilerine iyi bir yaşam alanı açabilmek için burada bekliyorlar. Çoğunluğu gençlerden oluşan bu mülteciler, kendi ülkelerindeki yoksulluk ve iç kargaşadan dolayı tutunamamışlar ve buralara kadar gelmişler. Allah yardımları olsun.”

“Buradaki mülteciler buraya sıkışmış durumdalar”

10 günlük bir yardım ön hazırlığı yapıldığını ifade eden ve dağıtımda da bulunan IGMG Balkanlar Bölge Başkanı Edin Salkoviç yapılan yardım çalışmaları ile ilgili şunları paylaştı: “Bihaç şehrinde, Lipa Mülteci Kampında mültecilere yardım eli uzattık. Buradaki mülteciler ne ileri gidebiliyor, ne geri dönebiliyor, buraya sıkışmış durumdalar. Kışlık ayakkabıları Sancak bölgesinden duyarlı bir işadamından maliyet fiyatına aldık. Mülteciler yardımlardan dolayı teşekkürlerini sundular. IGMG Balkanlar Bölgesi olarak Hasene derneğimiz ile birlikte 6 yıldır mültecilere yardım yapıyoruz. Bu zaman zarfında Yunanistan, Makedonya, Sırbistan, Hırvatistan, Macaristan ve Bosna Hersek’te mültecilere yardımlar ulaştırdık. Zor şartlar altında yaşama tutunmaya çalışan bu insanların hayatlarını kolaylaştırmak için el uzattık. Dinimiz de bunu emrediyor. Peygamber Efendimiz a.s.’ın tavsiyeleri doğrultusunda, insanları sevindirmek, insanlara kolaylık göstermek için çalışmalarımızı sürdürdük ve sürdürmeye de devam ediyoruz. Hayata umutla tutunabilmeleri için mültecilere destek olmaya devam edeceğiz.” diye konuştu.

Başka Kamplara da Yardımlar Yapılacak

Bihaç bölgesinde başka kampların da bulunduğunu ekleyen Salkoviç,” O kamplara da yardımlarımız devam edecek. Yakın zamanda mobil klinik çalışmasıyla da hem mültecilere hem de yerli muhtaç insanlara sağlık alanında yardım eli uzatmayı planlıyıoruz. Bu hayırlı çalışmalara destek olan tüm Hasene bağışçılarına teşekkür ediyoruz, güzel dualara vesile oldular. Allah kabul etsin.” diye kaydetti.(mk)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş