ALMANYA
Gündem

Almanya’da Kassel Valisi Lübcke’yi Öldüren Neonazi’ye Ömür Boyu Hapis Cezası

Almanya'da Frankfurt Yüksek Eyalet Mahkemesi, Kassel Valisi Walter Lübcke'yi öldüren aşırı sağcı Stephen Ernst’e ömür boyu hapis cezası verdi.
28 Ocak 2021
@Shutterstock

Almanya’da Frankfurt Yüksek Eyalet Mahkemesi, 2 Haziran 2019’da Kassel Valisi Lübcke’nin öldürmesine ilişkin davada kararını açıkladı. Buna göre Lübcke’yi öldürmek suçundan yargılanan aşırı sağcı Stephen Ernst, ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı. Ernst’e yardım ve yataklık yaptığı iddiasıyla yargılanan Markus H. ise sadece silah yasasına aykırı davranmak suçundan 1 yıl 6 ay hapis cezası aldı. Mahkeme, Markus H’nin şartlı tahliyesine karar verdi.

Lübcke 2019’da öldürülmüştü

Kassel Valisi Walter Lübcke, 2015’te mültecilerin Almanya’ya gelmelerini eleştirenlere karşı, “Bu değerleri paylaşmayan istediği zaman bu ülkeyi terk edebilir. Her Alman bunu yapmakta serbesttir.” ifadelerini kullanmış ve bu açıklaması aşırı sağcı çevrelerce büyük tepki çekmişti. Vali Lübcke, 2 Haziran 2019’da evinin bahçesinde Neonazi Stephan Ernst tarafından başına tek kurşun sıkılarak öldürülmüştü.

Daha Önce de Çeşitli Suçlardan Sabıkası Bulunuyordu

Irkçı katil Stephen Ernst’in daha önce de Frankfurt’ta Türk din görevlisini bıçaklamak, mülteci yurduna bombalı saldırıda bulunmak, 1 Mayıs’ta sendikacılara sopalarla saldırmak ve Iraklı bir mülteciyi bıçakla ağır yaralamak gibi suçlardan sabıkası bulunuyordu.(AA,C)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş