Gündem

Almanya’da Hristiyan Demokratlar, Camilerin Sicilini Tutup İstihbarata Daha Fazla Yetki Vermek İstiyor

Almanya'da Hristiyan demokratlar "İslamcılığı kontrol altına almak" adına camilerin sicilini tutmak istiyor. Ayrıca, camilerin daha fazla kontrol edebilmesi için iç istihbaratın yetkilerinin artırılması da planlanıyor.
31 Ocak 2021
Almanya "İslamcılığı kontrol altına almak" adına camilerin sicilini tutmak istiyor.

Almanya’da iktidarın büyük ortağı Hristiyan demokratlar, kardeş parti CSU ile birlikte, ülkdeki camilerin sicilini tutmak istiyor.

Tagesschau’da yer alan bir habere göre iktidardaki Hristiyan Demokrat ve Hristiyan Birlik partilerinin ortak Federal Meclis Grubu, “İslamcılığı kontrol altına almak” için bir çalışma yapıyor. Çalışmaya göre, camilerin sicilinin tutulması ve Alman iç istihbaratının camileri daha fazla kontrol edebilmesi için yetkilerinin artırılması öngörülüyor.

Mevcut anayasa ve kanunlara göre mümkün olmayan bu tür uygulamaların yapılmasının yollarını arayan Hristiyan demokratlar, ayrıca, “siyasal İslamcılık” dedikleri akımların çocuklar, gençler ve erişkinler üzerindeki etkisinin de araştırılmasını istiyor.

Hristiyan demokratların bu niyeti yasalaşırsa, Almanya da Avusturya ve Fransa gibi camilere karşı önyargıları besleyen ve Müslümanlara karşı ayrımcı yasaya sahip olan ülkeler arasına girecek.

Bu yıl başında Almanya’daki iktidar partileri, ayrımcılık yasasının genişletilip İslam düşmanlığına karşı tavır alınması yolundaki bir öneriyi, gereksiz görerek reddetmişti.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş