Toplum

“Vatandaş Olmayan Göçmenlere Seçme Hakkı Verilsin, Vatandaşlık Almaları Kolaylaştırılsın”

Almanya'da yapılan bir araştırmada, vatandaş olmayan göçmenlere en azından yerel seçimlerde seçme hakkı verilmesi ve vatandaşlık almalarının kolaylaştırılması istendi. Araştırmada, göçmenlerin daha fazla siyasi katılımının sağlanamaması durumunda "demokrasiden arınmış bölgelerin" ortaya çıkma tehlikesine dikkat çekildi.
04 Şubat 2021

Almanya’nın Rheinland-Pfalz Eyaleti Siyasal Bilinçlendirme Merkezi (Landeszentrale für politische Bildung Rheinland-Pfalz) Alman vatandaşı olmayan göçmenlerin siyasal katılımlarına dair bir araştırma yaptırdı. “Rheinland-Pfalz’da Siyasi Katılım ve Göç Geçmişi” başlığı ile açıklanan araştırmada, göçmenlerin ikamet ettikleri yerlerde oy kullanmak üzere yerel seçimlere katılımı ve işlevsel olmasa da uyum konseylerinin devam ettirilmesi istendi.

Araştırmaya dair açıklamalarda bulunan Rheinland-Pfalz Eyalet Siyasal Bilinçlendirme Merkezi Müdürü Bernhard Kukatzki, “Toplumsal ortak yaşamanın demokratik olarak şekillendirilebilmesi için, hâla bir potansiyel” bulunduğunu söyledi.

Araştırmanın yazarları Luis Caballero ile Stefan Diehl de, vatandaş olmayan göçmenlerin en azından “Yerel siyasete katılabilmiş olmalarının, siyasi kararlar sürecine katılımları için bir adım olarak uygun” olduğuna dikkat çektiler.

“30 yıldır burada yaşayan insanların söz hakkı yok”

Rhineland-Pfalz Entegrasyon Sorumlusu Miguel Vicente araştırma yazdığı önsözünde, göçmenlerin daha fazla siyasi katılımının sağlanamaması durumunda “demokrasiden arınmış bölgelerin” ortaya çıkma tehlikesine dikkat çekti. Miguel Vicente “Ülkeye yeni gelen bir AB vatandaşı, sadece üç ay sonra yerel seçimlere katılabiliyor iken, buna karşılık, aynı şehirde otuz yıldır yaşayan bir üçüncü ülke vatandaşının, bu kadar zaman beraberce yaşadığı topluluğunun gelişiminde söz sahibi olmasına izin verilmiyor. ” dedi. Vicente, bunu için vatandaşlığın kolaylaştırılmasını ve yerel seçimlerde oy hakkı istedi.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş