Gündem

Almanya Ekonomi Bakanı: Kovid-19 Tedbirlerinin Gevşetilmesi İçin Erken

Almanya Ekonomi Bakanı Peter Altmaier, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirlerinin erkenden gevşetilmesi konusunda açıklamalarda bulunan siyasetçileri uyararak, yeni Kovid-19 vakası sayılarının ekim sonundaki sayıların çok altında olmadığını söyledi.
08 Şubat 2021
Almanya Ekonomi ve Enerji Bakanı Peter Altmaier. @Shutterstock

Almanya Ekonomi Bakanı Peter Altmaier, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirlerinin erkenden gevşetilmesini doğru bulmadığını belirterek, yeni Kovid-19 vakası sayılarının ekim sonundaki sayıların çok altında olmadığını söyledi.

“CAN KAYBI SAYILARI HÂLÂ YÜKSEK”

Bakan Peter Altmaier, Bild gazetesine yaptığı açıklamada, Kovid-19 tedbirleri nedeniyle kapalı tutulan işletmelerin sahiplerinin zor durumda olduğunu belirterek, “Kapalı olan işletmelerin sahiplerinin ve çalışanlarının çaresizliğinin her geçen gün artmasından dolayı kalbim kan ağlıyor.” dedi. Bu nedenle virüsün gücünün kırılması gerektiğini vurgulayan Altmaier, yeni vaka sayılarının önlemlerin alındığı ekim sonundaki sayıların çok altında olmadığına ve can kaybı sayılarının hâlâ çok yüksek olduğuna işaret etti. Altmaier, virüsün tehlikeli mutasyon türlerinin neredeyse Almanya’nın her yerinde görülmesinden büyük bir endişe duyduğunun da altını çizdi.

 “İLKBAHAR BAŞLANGICINDA SALGIN DALGASI KIRILMIŞ OLABİLİR”

Tedbirlerin gevşetilmesine ilişkin yol haritalarının şimdiden çizilmemesi gerektiğini ifade eden Altmaier,  “En geç ilkbaharın başlangıcında, Paskalya Yortusu döneminde güneşin ışık saçtığı ve dışarda oturup yemek yiyebileceğimiz zaman salgın dalgasını kırmış olabileceğimizi ve tedbirleri kaldırabileceğimizi ümit ediyorum.” değerlendirmesinde bulundu. Alman bakan, alınan önlemlerle yeni vaka sayılarının azaltılacağına, ancak sıfıra düşürülemeyeceğine inandığına dikkati çekerek, Kovid-19’dan etkilenen işletme sahiplerinin tünelin sonunda ışık olduğunu görmelerini ve 2021’in ekonominin canlandığı bir yıl olmasını istediğini kaydetti.

Rus aşısının Avrupa İlaç Ajansından onay olması durumunda Almanya’da da kullanılabileceğini anlatan Altmaier, “Çünkü bu siyasi değil tıbbi bir konudur.” ifadesini kullandı. Altmaier Rus muhalif Aleksey Navalnıy’ın tutuklanarak cezaevine konulmasını kınadığını, bu olayların Rus aşısıyla bir ilgisinin olmadığını aktardı. (AA,C)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş