DOĞU TÜRKİSTAN
Toplum

IGMG Genel Başkanı Kemal Ergün: “Çin’in Yaptığı Soykırım Gün Gibi Aşikârdır”

İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG) Genel Başkanı Kemal Ergün, Çin’in Doğu Türkistanlılara yönelik yoğun insan hakları ihlalleri ve soykırım uygulamalarına dair yeni belgelerin ortaya çıkması münasebetiyle bir açıklama yaptı. Ergün, uluslararası topluma Çin üzerinde baskı kurma çağrısı yaptı.
09 Şubat 2021
İslam Toplumu Millî Görüş Genel Başkanı Kemal Ergün. Fotoğraf: Arşiv

İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG) Genel Başkanı Kemal Ergün, Çin’in Doğu Türkistanlılara yönelik yoğun insan hakları ihlalleri ve soykırım uygulamalarına dair yeni belgelerin ortaya çıkması münasebetiyle yaptığı açıklamada “Çin’in Doğu Türkistanlı Müslüman azınlığa yönelik soykırımı artık gün gibi aşikârdır. Uluslararası toplumun söz konusu durumu sona erdirmek adına Çin üzerinde baskı oluşturması elzemdir.” dedi.

“TARAFSIZ GÖZLEMCİLER BÖLGEDE SOYKIRIM YAŞANDIĞI KONUSUNDA HEMFİKİR”

Ergün ortaya çıkan belgelerin Çin’de Doğu Türkistanlılara yönelik insan hakları ihlallerini bir kez daha gün yüzüne çıkardığını ifade ederek, tarafsız gözlemcilerin bölgede soykırım yaşandığı konusunda hemfikir olduklarını belirtti. Ergün kamplarda yaşananlara dikkat çekti ve “Kamplarda işkence, istismar ve tecavüze uğrayan mağdurların ifadeleri durumun vahametini gözler önüne sermektedir.” dedi.

“ÇİN’İN YAPTIKLARINA EYLEMSİZ KALMAK SUÇA ORTAK OLMAKTIR”

2022 yılında Pekin’de yapılması planlanan Kış Olimpiyatlarını boykot eden 180 insan hakları kuruluşunu desteklediklerini açıklayan Ergün “İnsan onurunu ayaklar altına alan bu durumu sonlandırma adına uluslararası toplumun Çin üzerinde baskı kurmasını talep ediyoruz. Apaçık ortada olan bu içler acısı durum karşısında eylemsiz kalan herkes bu suça ortak olacaktır.” dedi.

DİNLERİNİ, KÜLTÜRLERİNİ VE DİLLERİNİ TERK ETMEYE ZORLANIYORLAR

İnsan hakları kuruluşlarının yaptıkları bilgilendirmelere göre Doğu Türkistan’da en az bir milyon Uygur ve diğer Müslüman azınlıklar kamplara hapsedilmiş durumda. Kamplarda tutulan bu insanlar dinlerini, kültürlerini ve dillerini terk etmeye zorlanıyorlar. Buna karşı çıkanlar ise öldürülüyor veya istismar ediliyor. Mağdurlar ayrıca keyfî ve gerekçesiz insan hakları ihlalleri uygulandığını da ifade ediyorlar.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş