AVRUPA
Gündem

DSÖ’den Ülkelere Çağrı: “AstraZeneca Aşısının Kullanımına Devam Edin”

Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Direktörü Kluge, AstraZeneca aşısına ilişkin, "Hayat kurtarmak için kullanımı devam etmelidir." dedi.
18 Mart 2021
DSÖ Avrupa Direktörü Kluge'dan ülkelere AstraZeneca aşısının kullanımına devam edin' çağrısı. @aa

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Avrupa Direktörü Hans Kluge, bazı ülkelerin askıya aldığı yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı AstraZeneca aşısının faydalarının risklerinden fazla olduğunu belirterek, “Hayat kurtarmak için kullanımı devam etmelidir.” dedi. Çevrim içi ortamda yapılan basın toplantısında konuşan Kluge, üst üste 3 hafta boyunca Kovid-19 vakalarının Orta Avrupa, Balkanlar ve Baltık ülkelerinde artışa geçtiği uyarısında bulundu.

AstraZeneca Aşısının Kullanımına Devam Çağrısı

Kluge, “Avrupa’da Kovid-19’dan ölenlerin sayısı geçen yıl olduğundan daha fazla.” dedi. Oxford Üniversitesi ile ilaç firması AstraZeneca aşısıyla ilgili de konuşan Kluge, Avrupalıları bu aşıyı kullanmaya çağırdı. Kluge, bazı ülkelerin aşıyı geçici olarak askıya almasına neden olan, kanda pıhtılaşma vakalarını da araştırdıklarını belirterek, “Ancak bu noktada, AstraZeneca aşısının şu ana kadarki faydaları risklerinden daha ağır basmaktadır ve hayat kurtarmak için kullanımı devam etmelidir.” değerlendirmesinde bulundu.

Birçok Avrupa Ülkesi Aşının Kullanımını Durdurdu

Kovid-19’a karşı geliştirilen ilk aşılardan olan Oxford-AstraZeneca’nın uygulanması ile ilgili son olarak kanda pıhtılaşmaya yol açarak damar tıkanıklığı ve akciğer embolisi gibi hastalıklara neden olabileceği iddia edilmişti. Buna göre Fransa, Almanya, Hollanda, İrlanda, Norveç, Danimarka, İzlanda, Avusturya, Romanya, İtalya ve Bulgaristan Fransa, Almanya ve Hollanda, Pfizer-BioNTech aşısına göre muhafazası ve dağıtımı daha kolay olduğu için birçok ülke tarafından tercih edilen aşının kullanımını geçici olarak durdurmuştu. Hollanda Sağlık Bakanlığı tarafından da Kovid-19 aşısının kullanımının geçici olarak 28 Mart’a kadar durdurulacağı aktarılmıştı. AstraZeneca aşısı ile aşılama randevularının ise iptal edileceği vurgulanmıştı.(AA,C)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş