HOLLANDA
Gündem

Hollanda’da Seçim Sonuçları Belli Oldu: Mark Rutte Yine Kazandı

Hollanda'da seçim sonuçları belli olurken, Başbakan Mark Rutte’nin liderliğindeki Özgürlük ve Demokrasi için Halk Partisi (VVD) yine kazandı.
18 Mart 2021
Hollanda'da milletvekili genel seçimlerini Başbakan Mark Rutte liderliğindeki Özgürlük ve Demokrasi İçin Halk Partisi (VVD) kazandı. @aa

Hollanda’da koronavirüs nedeniyle üç gün süren milletvekili genel seçimleri sonuçları açıklandı. Buna göre seçimi, Başbakan Mark Rutte liderliğindeki Özgürlük ve Demokrasi İçin Halk Partisi (VVD) kazandı. Hollandalılar, Kovid-19 salgını nedeniyle 3 güne yayılan genel seçimlerde oy kullandı. Pazartesi yerel saatle 07.30’da başlayan oy verme işlemi 21.00’de çarşamba günü saat 21:00’de sona erdi. Bin 579 aday ve 37 partinin 150 sandalye için yarıştığı seçime katılım oranı, yüzde 81 civarında oldu.

Mark Rutte Liderliğindeki VVD 35 Sandalyeyle İlk Sırada

Çıkan sonuçlara göre Başbakan Mark Rutte liderliğindeki VVD, 35 sandalyeyle ilk sırada yer aldı. Buna göre Rutte’nin partisi, 4 kez üst üste birinci parti oldu. VVD’yi, koalisyon ortaklarından Demokratlar 66 (D66), 27 sandalye ile takip etti.

Mecliste aşırı sağcıların sandalye sayısı 5 daha arttı

Öte yandan aşırı sağcı Geert Wilders’in liderliğindeki Özgürlük Partisi (PVV) ise bir önceki seçime göre 3 sandalye kaybetti. PVV, 17 sandalye ile üçüncü sırada yer aldı. Aşırı sağcı Thierry Baudet’in liderliğindeki FvD partisi ise 2017 seçimlerine göre sandalye sayısını 2’den 7’ye çıkarttı. İlk defa genel seçimlere katılan FvD’den ayrılanların kurduğu JA21 Partisi de 3 sandalye kazandı. Buna göre, aşırı sağcıların Meclisteki toplam sandalye sayısı 22’den 27’ye çıktı.

Diğer koalisyon ortaklarından Hristiyan Demokrat Parti (CDA) ise 5 milletvekili kaybederek, sandalye sayısını 19’dan 14’e düşürdü. Bir başka koalisyon ortağı Hristiyan Birlik Partisi (CU) 4 sandalye ile yetindi. 2017 seçiminde 14 sandalyesi bulunan Yeşil Sol (GL) ve Sosyalist Partisi de 6’şar milletvekili kaybetti. Bu iki parti 8’er sandalye elde ederken, İşçi Partisi (PvdA) de 9 sandalye ile 2017 seçimlerindeki aynı sonucu elde etti.

En az 3 partili bir koalisyon bekleniyor

Üyelerinin çoğu Türkiye ve göçmen kökenlilerden oluşan Denk Partisi ise 2 milletvekili ile temsil edilecek. İlk defa genel seçimlere katılan NIDA Partisi de başarı elde edemedi. Hiçbir partinin tek başına hükûmet kuracak çoğunluğa ulaşamadığı ülkede, en az 3 partili bir koalisyon bekleniyor.(AA,C)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş