Dünya

BM Heyeti Bangladeş’in Arakanlı Mültecileri Yerleştirdiği Adayı İlk Kez Ziyaret Edecek

Birleşmiş Milletler heyeti, Bangladeş’in Myanmar’daki zulümden kaçan Arakanlı Müslümanları yerleştirdiği Bhasan Char Adası’nda bugün ilk kez incelemelerde bulunacak.
17 Mart 2021
Araakanlı Mültecilerin Bhasan Char adasına yerleştirilmesi tepkilere yol açmıştı. (aa)

Birleşmiş Milletler heyeti, Bangladeş’in Arakanlı mültecileri yerleştirdiği Bhasan Char Adası’nı ziyaret edecek. Al Jazeera’nin haberine göre adaya ilk ziyaretini gerçekleştirecek BM heyeti, 3 gün boyunca ada koşullarını ve mültecilerin ihtiyaçlarını değerlendirecek.

Bangladeş’in bugüne kadar yaklaşık 13 bin Arakanlıyı (Rohingya) yerleştirdiği Bhasan Char adasının ziyaret edilmesi yönünde BM ile Dakka yönetimi arasında 13 Mart’ta anlaşmaya varılmıştı.

Arakanlıların Adaya yerleştirilmesine Tepki

Arakanlı Müslümanların Bangladeş tarafından Bhasan Char adasına yerleştirilmesi tepkilere yol açmıştı. Arakanlı Müslüman mültecilerin, Cox’s Bazar bölgesindeki kamplardan, 100 bin kişiyi barındırma kapasitesine sahip olduğu söylenen Bhasan Char’a taşınmaya başlaması, insan hakları örgütleri ve yardım kuruluşlarınca tepkiyle karşılanmıştı. Plana karşı çıkan örgütler, Ada’nın sellere ve bölgede sık yaşanan kasırgalara karşı savunmasız olduğunu belirtiyor.

Ada’daki Arakanlı Müslüman mültecilerin yiyecek, su, tıbbi bakım ve eğitim gibi hizmetlere erişip erişemeyeceği konusundaki endişeler de defalarca dile getirilmişti.

Güney Asya’da haziran-eylül döneminde etkili olan şiddetli muson yağışlarının yol açtığı afetler ve kazalar nedeniyle Bhasan Char’da yaşam oldukça zorlaşıyor.

BM İnsan Hakları Myanmar Özel Raportörü Tom Andrews, “Arakanlı Müslümanların Bhasan Char Adası’na bağımsız bir BM değerlendirmesi olmadan yerleştirildiği” yönündeki haberlerden endişe duyduğunu bildirmişti.

Bangladeş Başbakanı Şeyh Hasina da tepkilere rağmen Arakanlı Müslümanların Ada’ya yerleştirilmesine devam edileceğini duyurmuştu.

Arakanlı Müslümanlara etnik temizlik

Myanmar’ın Arakan eyaletinde 2012’de Budistler ile Müslümanlar arasında çatışmalar çıkmış, olaylarda çoğu Müslüman binlerce kişi katledilmiş, yüzlerce ev ve iş yeri ateşe verilmişti. Arakan’daki sınır karakollarına 25 Ağustos 2017’de düzenlenen eş zamanlı saldırıları gerekçe gösteren Myanmar ordusu ve Budist milliyetçiler, kitlesel şiddet eylemleri başlatmıştı. BM’ye göre, Ağustos 2017’den sonra Arakan’daki baskı ve zulümden kaçıp Bangladeş’e sığınanların sayısı 900 bine ulaştı.

Uluslararası insan hakları kuruluşları, yayımladıkları uydu görüntüleriyle yüzlerce köyün yok edildiğini kanıtlamıştı. BM ve uluslararası insan hakları örgütleri, Arakanlı Müslümanlara yönelik şiddeti “etnik temizlik” ya da “soykırım” olarak adlandırıyor. (aa)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş