Gündem

Avusturya’da Afganlıların Sınır Dışı Edilmesi Protesto Edildi

Avusturya’da hükümetin başarılı da olsa göçmenleri sınır dışı etmesi bu sefer Viyana havaalanına giden yolların bloke edilerek kapatılmasıyla protesto edildi.
Ramazan Koç
30 Mart 2021
15 Afganlı göçmenin sınırdışı edilmesi Viyan'da yolların kapatılmasıyla protesto edildi.

Avusturya’nın başkenti Viyana’da, başarılı da olsalar, göçmenlerin sınır dışı edilmesi çeşitli eylemlerle protesto edildi. Protestolar çerçevesinde Viyana havalimanına giden çeşitli yollar trafiğe kapatıldı. Protestolar sebebiyle Viyana’dan havalimanına giden A4 otoyoluyla diğer çevre yollarında kilometrelerce uzunluğunda trafik oluştu.

Avusturya hükümetinin son olarak 15 Afganlı göçmeni sınır dışı etme kararı için yapılan protestolar “Herkes İçin Kalma Hakkı” (Bleiberecht für Alle) isimli derneğin öncülüğünde çeşitli eylemlerle gerçekleştirildi.

Yaklaşık 80 kişinin katıldığı protesto eylemlerinde, aktivistler, kendilerini ayrıca güzergah üzerindeki köprülerden aşağı sarkıttı.

Eylemcilerin astığı pankartlarda: “Sınır dışı etmek cinayettir”, “Sınır dışı etmeyi durdurun” gibi ifadeler yer aldı. @presse-service.net

Eylemcilerin astığı pankartlarda: “Sınır dışı etmek cinayettir”, “Sınır dışı etmeyi durdurun” gibi ifadeler yer aldı. Polis pek çok göstericiyi tutukladı.

Avusturya muhalefet partileri sosyal demokratlarla (SPÖ) ve Yeni Avusturya ve Liberal Forum (NEOS) da, iktidarın iyi entegre olmuş göçmenleri dahi sınır dışı etmesini, “insanlık dışı ve soğuk kalplilik” olarak nitelendirerek durdurulmasını istiyor.

Avusturya hükümeti, geçtiğimiz aylarda okullarında başarılı olan 3 öğrenciyi sınır dışı etmişti. Çeşitli sivil toplum kuruluşları mültecilerin Avusturya’da yaşama ve kalma hakları için mücadele veriyor.

 

 

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş